La Berlin a debutat, joi seara, turneul contând pentru Grupa G a primului tur din Euroliga de polo pe apă. Calificaţi în această fază a competiţiei, poloiştii de la CSM Leonardo Oradea au fost repartizaţi într-o adevărată "grupă a morţii". Echipa orădeană pregătită de Cornel Gordan a simţit pe pielea ei ce înseamnă poloul de clasă, în chiar meciul de debut, disputat în compania echipei croate Mladost Zagreb. După un meci pe care l-a dominat cu autoritate, nelăsând nici o speranţă echipei orădene, Mladost Zagreb s-a impus cu 28-7 (8-1, 9-1, 5-3, 6-2). După două reprize câştigate categoric (la jumătatea partidei croaţii aveau un avantaj de 15 goluri), croaţii au mai scăzut ritmul jocului, astfel că ultimele două reprize au fost mai echilibrate. Pentru CSM Leonardo Oradea au marcat Baidoc 2, Goina 3, Haşaş 1 şi Creţu 1. În prima zi a turneului de la Berlin s-au mai înregistrat rezultatele: Spandau Berlin - Primorac Kotor 10-9 (3-4, 4-1, 2-2, 1-2) şi Olympiakos Pireu - Dinamo Moscova 11-5 (5-1, 2-3, 3-1, 1-0). A doua etapă s-a disputat aseară, după închiderea ediţiei, programând partidele Primorac Kotor - Mladost Zagreb, Dinamo Moscova - CSM Leonardo Oradea şi Spandau Berlin - Olympiakos Pireu. Turneul continuă astăzi, când vor avea loc partidele: Dimineaţa: Primorac Kotor - Olympiakos Pireu, Dinamo Moscova - Mladost Zagreb şi Spandau Berlin - CSM Leonardo Oradea. După-amiază: CSM Leonardo Oradea - Primorac Kotor, Mladost Zagreb - Olympiakos Pireu şi Spandau Berlin - Dinamo Moscova. Turneul se va încheia duminică, când vor avea loc partidele: Olympiakos Pireu - CSM Leonardo Oradea, Primorac Kotor - Dinamo Moscova şi Spandau Berlin - Mladost Zagreb.