Marcatori: Antohi 11 / Arnăutu 31, 64, Păcurar 71 penalty

Academica Clinceni: Matache – Venţer, M. Marin, A. Niţu, Perju, A. Udrea, C. Predescu, F. Ştefan, Antohi (71 Govnea), M. Coman (39 V. Lemnaru), Fota. Antrenor: John Ene

Luceafărul Oradea: E. Pap – Balea, Nogo, Hlinca, Ban – Ţegle – Roşu (77 Balla), Bedea, Păcurar, Cigan (69 Feher) – Arnăutu (88 Cuc). Antrenor: Cristian Lupuţ

Cartonaşe galbene: Udrea 46, Niţu 82 / Bedea 56, Roşu 73

Arbitri: Cristian Omar Dumitrică (Craiova) – Florin Pucheanu (Ulmi – Dâmboviţa) și Răzvan Dobre (Şotânga – Dâmboviţa)

Observatori FRF: Andrei Ioniţă (Bucureşti) și Vasile Leşeanu (Giurgiu).

La capătul unui joc pe care l-au controlat în cea mai mare parte a timpului, „luceferii” au obținut un succes clar, fără drept de apel, în fața unei echipe care în turul de campionat câștiga nemeritat la Sînmartin. Așadar echipa pregătită de Cristian Lupuț a învins 3-1 (1-1) în deplasare pe Academica Clinceni într-un meci contând pentru etapa a 20-a a Ligii a II-a, prima a returului.

Jocul a debutat cum nu se putea mai bine pentru gazde care au deschis scorul devreme, în minutul 11, prin Antohi care l-a „executat” pe portarul bihorenilor, Eduard Pap. Încasarea golului a avut menirea să îi trezească pe orădeni care astfel s-au năpustit spre poarta apărată de fostul dinamovist, Matache. Cu toate acestea, în ciuda ocaziilor avute de Roșu (19), Bedea (20) și Arnăutu (24), tabela de scor a rămas neschimbată. Inevitabilul s-a produs în minutul 31 atunci când, la capătul unei combinații perfecte între Roșu și Arnăutu, cel din urmă a pătruns în careu unde a driblat toată apărarea adversă după care a trimis balonul în poartă pe lângă Matache ieșit în întâmpinare. Până la finalul primei reprize gazdele au încercat să treacă din nou în avantaj dar Coman în minutul 38 și Florin Ștefan în minutul 43 au irosit oportunitățile avute. În ciuda faptului că evolua în deplasare și că avea asigurat punctul atribuit remizei, „luceferii” nu s-au mulțumit cu puțin și și-au continuat șarjele ofensive. În minutul 55 Salif Nogo a fost aproape să facă 2-1 dar reluarea sa cu capul din 6 metri a trecut foarte puțin pe lângă poartă. Echipa pregătită de Cristian Lupuț a preluat conducerea în minutul 64 atunci când Sergiu Arnăutu, incisivul vârf al orădenilor, a finalizat în doi timpi o pasă primită în adâncime de la colegul său din compartimentul ofensiv, Constantin Roșu. Oaspeții și-au mărit avantajul după 7 minute, Păcurar transformând lovitura de la 11 metri obținută de același Arnăutu, omul meciului. Până la final, gazdele au încercat să reintre în joc dar Eduard Pap s-a dovedit imbatabil în minutele 77 și 84 în fața aceluiași Predescu. Așadar victorie clară obținută de bihoreni care au demonstrat încă o dată că în general evoluează excelent în meciurile din deplasare. Cei doi remarcați ai partidei sunt Sergiu Arnăutu, cu două goluri marcate și o lovitura de pedeapsă obținută, și Constantin Roșu, autorul a două pase decisive. La sfârșitul acestei săptămâni, într-un meci contând pentru etapa a 21-a, elevii lui Cristian Lupuț vor evolua tot în deplasare, pe terenul vecinei de clasament, CS Afumați.