Disputat la Braşov, Campionatul Naţional de înot pentru copii născuţi în 2005-2006 a adunat la start 513 sportivi de la 70 de cluburi din ţară. Cu această ocazie, înotătorii de la CSM Oradea au obţinut jumătate din numărul medaliilor de aur puse în joc la categoria 10 ani.

Performerul delegaţiei orădene a fost Şefan Duca, tânărul sportiv pregătit de Remus Oros la CSM Oradea devenind triplu campion naţional la categoria 10 ani. Astfel orădeanul a câştigat proba de 50 m fluture cu timpul de 33,86 secunde, proba de 50 m liber cu timpul de 29,87 secunde (timp excepţional) şi proba de 50 m spate cu 34,47 secunde. Acelaşi Ştefan Duca a obţinut medalia de bronz în cadrul probei de 50 de metri bras cu timpul de 39,92 secunde. Cel de-al patrulea titlu naţional cucerit de către sportivii de la CSM Oradea aparţine Anastasiei Bako, cea care s-a impus în proba de 50 m bras. Delegaţia orădeană a fost compusă din 4 înotători. Alături de cei doi campioni naţionali fiind prezenţi la Braşov Edward Iari şi Veronica Negru. Aşadar, aşteptările avute de la Ştefan Duca s-au confirmat, tânărul înotător câştigând trei din cele patru probe de la categoria sa de vârstă. Aceste rezultate sunt dătătoare de speranţe pentru secţia de înot de la CSM Oradea.