Început de vis, final în corzi CSM: Marchiş (16 şuturi apărate), Vlăduţ (3, dintre care 2 aruncări de la 7 m) - Simeria 4 goluri, Liberţ, Roman 2, D. Gheorghe 10, Şandru 3, Mateiaş 2, Rus 4 (3x7m), Tăutu, Almaşi, Niţă. Antrenori: Sabin Dacău (principal), Adrian Rus (secund) Sighişoara: Nicoară (2 şuturi apărate), Kocs (5) - Pintea 4, Cazacu 2, Solcanu, Munea 4, Pop 1, Budescu 2, Hălăucă, Pallo 7 (2x7m). Antrenor: Vasile Spătaru Raportul eliminărilor: 4/1 Lovituri de la 7 m: 3/4. Transformate: 3/2 Au arbitrat: Viorel Dobre (Bucureşti), Octavian Faneaţă (Arad). Început de vis al handbaliştilor orădeni în derby-ul de sâmbătă cu HC Sighişoara, în faţa unei asistenţe numeroase, chiar dacă, pentru prima dată în acest sezon, intrarea s-a făcut pe bază de bilete. Timp de cinci minute, doar gazdele au contat în teren şi pe tabelă, oaspeţii reuşind primul gol la scorul de 4-0. Jocul bun al formaţiei antrenate de cuplul Dacău-Rus s-a bazat pe un randament bun al defensivei, completat cu o evoluţie de excepţie (dar în nota caracterisitică) a portarului Marchiş, care a închis poarta în faţa atacurilor oaspeţilor. Surprinşi pe contraatac, sighişorenii au încasat gol după gol, iar scorul a luat proporţii, 10-3 (min. 15) şi 13-4 (min. 25), dar, pe finalul reprizei, aceştia şi-au mai revenit, reuşind să încheie cu un handicap sub zece goluri. Pauza a fost un sfetnic cât se poate de prost pentru gazde, care au ieşit de la cabine relaxaţi, ratând patru ocazii consecutive, înscriind primul gol doar după cinci minute prin Şandru. Jocul oaspeţilor a rămas la fel de pripit şi slab ca în prima repriză, Marchiş şi Vlăduţ având intervenţii salutare care au păstrat diferenţa. Sighişorenii au revenit totuşi, apropiindu-se la cinci goluri. Daniel Gheorghe (cel mai bun marcator al partidei) a readus însă liniştea în tabăra gazdelor, în minutul 53, fiind refăcută diferenţa de scor de la pauză. Greşelile din finalul întâlnirii, când aproape că nimic nu s-a mai legat în jocul Municipalului, a permis ca oaspeţii să reducă scorul, încheind onorabil o dispută pe care o puteau pierde lamentabil. Rezultatele rundei a V-a: Unirea Sânnicolau Mare - HC Safilar Arad 29-30 (14-15); CSM Sebeş - CSŞ Sibiu 40-20 (20-12); CSM Bistriţa - Ştiinţa Instal Petroşani 28-22 (13-9); Potaisa Turda - Unio Satu Mare 26-21 (14-7), HC Mehedinţi - CSŞ Sighişoara 45-28 (28-11). SC Cuarţ Baia Mare şi CSM Lugoj au etapă liberă. Clasament Seria Vest 1. CSM Oradea 5 5 0 0 182-122 10 2. CSM Sebeş 4 4 0 0 144-84 8 3. HC Mehedinţi 4 3 0 1 136-98 6 4. CSM Bistriţa 4 3 0 1 117-85 6 5. HC Sighişoara 4 3 0 1 120-97 6 6. Sânnicolau Mare 5 2 1 2 143-116 5 7. Cuarţ Baia Mare 4 2 0 2 124-109 4 8. CSM Lugoj 3 2 0 1 75-79 4 9. Potaisa Turda 4 2 0 2 96-106 4 10. CSŞ Sibiu 5 1 1 2 128-146 3 11. Unio Satu Mare 5 1 0 4 113-140 2 12. Safilar Arad 4 1 0 3 102-131 2 12. CSH Petroşani 5 1 0 4 124-162 2 14. CSŞ Sighişoara 5 0 0 5 128-206 0 Etapa viitoare (9 octombrie): Ştiinţa Petroşani - CSM Lugoj, CSŞ Sighişoara - CSM Bistriţa, CSŞ Sibiu - HC Delignitul Mehedinţi, Safilar Arad - CSM Sebeş, HC Sighişoara - Unirea Sânnicolau Mare, Cuarţ Baia Mare - CSM Oradea. Unio Satu Mare şi Potaisa Turda au etapă liberă.