Campioana naţională la baschet masculin a încheiat victorioasă "patrulaterul" de la Târgu Mureş, la care au participat echipe din primul eşalon. Partida decisivă pentru câştigarea Cupei Mureş a fost o reeditare a finalei ultimei ediţii din Liga Naţională, câştig de cauză având la fel ca şi în urmă cu trei luni, CSM CSU Oradea, care a dispus cu 69-67 de BC Mureş.

Mureşenii au condus doar în debutul partidei, după care orădenii au trecut la conducere. La pauză, însă, tabela indica egalitate la 31, însă după revenirea de la vestiare CSM CSU a preluat din nou conducerea. Finalul a fost trăit cu sufletul la gură. În aproximativ două minute, echipa orădeană a irosit un avantaj de zece puncte, permiţând gazdelor să se apropie la o singură posesie. Mureşenii au avut în două rânduri şansa de a egala. La prima încercare au pierdut posesia mingii prin Goran Martinic, pentru ca apoi să facă o recuperare ofensivă, dar fără precizie la ultima aruncare. În "5-ul" de start al CSM  s-au regăsit Mirkovic, Zeno, Barnette, Nicoară şi Denison, pe parcurs intrând Petrişor, Pasalic, Nicolescu, Comagic, Pop, Ţibîrnă. Sean Denison a avut 14 puncte, 8 recuperări, Sean Barnette 11 puncte în doar nouă minute de joc, Muhamed Pasalic şi Martin Zeno - 9 puncte, iar Branko Mirkovic şi Bogdan Ţibîrnă au încheiat jocul cu câte 7 puncte.  În primul sfert Sean Barnette a suferit o entorsă la picior, iar Andrei Mandache şi Rareş Paşca au rămas la Oradea pentru continuarea recuperării după accidentări. La BC Mureş nu au jucat Alhaji Mohammed, Dalibor Djapa, Alin Borla şi Szabolcs Santa, toţi cu probleme medicale.