Localitatea arădeană Căsoaia a găzduit concursul de maraton mountain bike ”Căsoaia MTB & Funn 2017”. Traseul a fost reprezentat de un circuit de 25 de kilometri, cu diferență de nivel de 1100 de metri, extrem de valonat, cu urcări scurte și abrupte, plin de obstacole.

Datorită nefericitelor defrișări care aduc pe poteci pietre, crengi rupte și șanțuri făcute de apă, au aprut și obstacole neprevăzute... În schimb, organizarea a fost perfectă. La Open (50 de km, două tururi de circuit) antrenorul echipei CarCover Racing Team Oradea s-a clasat pe prima poziție, urmat de un alt component al echipei orădene, Mura Istvan. Alți doi componenți ai echipei Car Cover Racing Team s-au situat pe podium. Kecskés Dávid a ocupat locul secund la ”tura scurtă” (25 km), rezervată seniorilor, în vreme ce Flavius Stanca a sosit al treilea la categoria 30-39 de ani.