Fundaşul român Cristian Chivu a evoluat pe toată durata meciului de prezentare a lotului echipei AS Roma, disputat, luni seara, pe teren propriu, în faţa formaţiei Betis Sevilla, încheiat la egalitate, scor 2-2 (0-2). Internaţionalul român a greşit la faza golului doi al oaspeţilor. În minutul 34, Chivu a alunecat, încercând să trimită o pasă la portar, iar spaniolul Capi a interceptat mingea, a scăpat singur şi a înscris. Marcos Assuncao a deschis scorul în minutul 12, iar gazdele au marcat prin Emerson `90 şi Cassano (`90+2), din penalty. Căpitanul italienilor, Francesco Totti, a fost înlocuit în minutul 38 al partidei, în urma unei accidentări la coapsă. Internaţionalul italian, care a fost lovit de Capi, va fi indisponibil timp de două săptămâni.