La finele săptămânii trecute, la Clubul Tempo, s-a desfăşurat etapa a IX-a a concursului de şah-blitz, aferentă lunii august, competiţie desfăşurată în sistem turneu, pe durata a 11 runde. Ca de obicei, participarea a fost numeroasă, numeroşi iubitori ai acestui sport ţinând să-şi încerce puterile cu adversari tradiţionali. La general, pe primul loc s-a clasat Ionel Luca (CM), cu 10 puncte, urmat de maestrul FIDE Dan Raţ, cu 9 puncte, pe locul trei situându-se Călin Chiru (cat. I) - 8,5p, iar pe patru, Şimon Francisc, cu 7 puncte. Acesta din urmă a ocupat prima poziţie la categoria I, fiind urmat de Szallos Alpar, cu 5 puncte. Pe primele două locuri la categoria a II-a, s-au clasat Sorin Andronic (5p) şi Ioan Mărăşescu (3p), în timp ce primele două poziţii la copii au revenit lui Tudor Ursente (3p) şi surorii sale, Maria Ursente (2p). Sâmbătă, tot la Clubul Tempo, va avea loc "Memorialul Mihai Şuta", concurs de şah-rapid 2x15 minute, la care sunt invitaţi toţi iubitorii "sportului minţii" din Bihor.