Aflată în cantonament în Ungaria, la Debrecen, echipa FC Bihor a susţinut o nouă partidă amicală, întâlnind formaţia Ferencvaros Budapesta. Echipa gazdă s-a impus cu 3-1 (2-0), "roş-albaştri" suferind, astfel, a treia înfrângere în amicalele din Ungaria. La partida cu fosta campioană a Ungariei, de la FC Bihor au lipsit fundaşii laterali, Ţârcă şi Cosma, ambii în continuare accidentaţi, revenind în schimb Lukacs şi Predică. Maghiarii au dominat prima repriză, reuşind să marcheze de două ori. Ferencvaros a deschis scorul încă din minutul 6, Ndjodo punctând, după ce a profitat de o nesincronizare a fundaşilor, care l-au scăpat prea uşor de sub supraveghere (1-0). Avantajul gazdelor avea să fie majorat în minutul 31, Lipcsei transformând un penalty, dictat pentru un fault comis în careu asupra lui Ndjodo (2-0). La pauză, antrenorul Gheorghe Silaghi a operat mai multe modificări, acestea dând o altă "faţă" echipei, care a jucat mai bine în partea secundă. După ocaziile lui Alainzinho (48 şi 62) şi Bucur (60) a venit golul lui R. Radu (65), care a transformat o lovitură liberă de la circa 19 m, lateral stânga. Orădenii au forţat egalarea, dar maghiarii au rezistat. Mai mult, aceştia au mai punctat o dată până la final (86), după reuşita lui Brettschneider (3-1). “A fost o partidă grea. Nu este o mare problemă că am pierdut, pentru că, în această perioadă, sacrificăm rezultatele în favoarea pregătirii. Am primit goluri pe nişte greşeli individuale inexplicabile ale jucătorilor mei, nu pe fondul unui joc bun al adversarului şi asta mă supără cel mai tare. O explicaţie a acestei înfrângeri este absenţa celor doi fundaşi laterali care au un rol important în jocul nostru” a declarat antrenorul Gheorghe Silaghi. FC Bihor a testat la această întâlnire doi jucători brazilieni, tehnicianul orădean fiind mulţumit cât de cât doar de unul dintre aceştia. “Alainyinho are ceva calităţi şi va mai rămâne sub observaţie. Celălalt însă nu m-a convins cu nimic”, a adăugat tehnicianul orădean. Ferencvaros Budapesta - FC Bihor 3-1 (2-0) Marcatori: Ndjodo 6, Lipcsei 31 - 11 m, Brettschneider 86 / R. Radu 65 Ferencvaros: Zarzyczki - Nagy S., Dragoner, Matyus, Nagy J. - Deme, Lazic, Lipcsei, Zsivoczky - Ndjodo, Bartha. Au mai jucat: Somodi, Horvath, Vincze, Brettschneider, Medgyesi FC Bihor: Curiman (46 Lipitor) - Opriceană (67 Totoroaţă), Muscă (67 Pocian), Gongolea (Ambruş 60), Miculescu (46 Lorincz) - Szelesi (46 Alanzinho), Mihu (46 Predică), C. Bucur (77 R. Ardelean), Andor (46 S. Achim) - Săndulescu (46 Gilberto; 77 A. Achim), Lukacs (R. Radu 46). Antrenor: Gheorghe Silaghi.