Jucătoarea americană de tenis Serena Williams este incertă pentru Openul Australiei, de la Melbourne, din cauza unei entorse la glezna stângă pe care a suferit-o, ieri, la meciul din turul doi de la Brisbane. Jucătoarea schiopăta la ieşirea de pe teren şi apoi şi-a anunţat retragerea de la turneul de la Brisbane, unde urma să joace în sferturi cu slovaca Daniela Hantuchova.

"Sunt dezamăgită că trebuie să mă retrag de la turneu. Am mers la spital, am o entorsă la glezna stângă şi nu pot juca. Trebuie să iau o pauză, să văd apoi cum mă voi simţi. Sunt încrezătoare că voi putea juca la Openul Australiei", a spus Serena Williams. Openul Australiei, care se dispută la Melbourne, începe la 16 ianuarie şi se încheie în 29 ianuarie, Seren Williams fiind câştigătoare de cinci ori. Sportiva de 30 de ani s-a accidentat în timpul meciului cu jucătoarea sârbă, Bojana Jovanovski, 6-2, 6-4, miercuri, în turul doi la Brisbane. Ea a acuzat dureri la gleznă în setul doi, partida fiind întreruptă zece minute pentru a primi îngrijiri.