CSU-CN "Mihai Eminescu" Oradea - Rapid CFR Marfă Bucureşti 58-82 (19-35, 13-18, 18-9, 6-20) CSU: Orosz 15 puncte (2x3), Erdei, Curpaş 3 (1x3), Singur 15, Fărcaş 10, Buga 5, Mârne 6 (2x3), Mereş 2, Gjergjova 2, Fonoage. Antrenor principal: prof. Ioan Feflea Antrenori secunzi: prof. Cristian Ganea, prof. Suzana Onaca Rapid: Şerban 17 (2x3), Perţe 18 (2x3), Voinea 4 (1x3), Uţă 20 (3x3), Pinter 11, Scarlat 10, Moanţă 2, Anuţei, Barbu, Cioacă, Pană. Antrenor: Dan Militaru Au arbitrat: Radu Bucerzan (Timişoara) - Bertalan Ioan (Cluj-Napoca) Speranţele orădencelor dinaintea partidei legate de un rezultat strâns şi de un joc bun s-au împlinit la jocul disputat sâmbătă dimineaţa, la Sala Sporturilor, contând pentru etapa a XIV-a a Diviziei A la baschet feminin. Deşi au avut în faţă un adversar puternic, cu un joc foarte mobil, gazdele au reuşit, în dese rânduri, să se ridice la nivelul giuleştencelor, ba chiar au reuşit să-şi adjudece un sfert. Iar dacă ar fi continuat în acelaşi ritm şi nu ar fi plătit obişnuitul tribut datorat lipsei de experienţă, rezultatul final ar fi fost mult mai strâns şi, de ce nu, am fi putut consemna o surpriză. Studentele au început extrem de slab partida, fiind depăşite clar de oaspete, care au punctat când şi de unde au vrut. Sfertul doi a adus o creştere vizibilă în prestaţia gazdelor, accentuată în sfertul al treilea, controlat cu autoritate de echipa orădeană. Reuşind să blocheze atacurile bucureştencelor, interceptând mai multe mingi şi, mai ales, fiind mult mai atente sub panou, jucătoarele de la CSU s-au apropiat ameninţător, la doar 10 puncte, scor 48-58 (min. 27). A venit însă fatidicul sfert patru, cel în care orădencele nu se regăsesc (aşa s-a întâmplat în toate partidele din acest retur) şi permit echipei bucureştene să scape în învingătoare. Chiar dacă a bifat o înfrângere logică, ţinând cont de valoarea adversarei, evoluţia echipei a fost bună, în evidentă creştere de la meci la meci. S-au remarcat Ioana Singur (aceeaşi conducătoare de joc inteligentă), Andreea Orosz (o precizie deosebită la aruncări) şi, parţial, Olivia Buga. Sâmbăta viitoare, orădencele se vor deplasa la Dej, pentru întâlnirea cu o echipă tot din coada clasamentului, pe terenul căreia se poate, totuşi, "mânca o pâine albă". În celelalte meciuri ale etapei s-au consemnat rezultatele: CSU ACSA Terapia Cluj-Napoca - Sportul Omnilogic Bucureşti 59-56; Livas Târgovişte - CET Govora 78-53; Magic Sibiu - ICIM Arad 47-67; Olimpia Bucureşti - Someş Tiger Dej 90-50. Clasament 1. Livas Târgovişte 14 14 0 1165:750 28 2. Terapia Cluj-Napoca 14 10 4 975:829 24 3. CET Govora 14 9 5 893:810 23 4. ICIM Arad 14 9 5 1047:836 23 5. Sportul Omnilogic 14 9 5 964:750 23 6. Rapid Marfă 14 7 7 914:810 21 7. Olimpia Bucureşti 14 6 8 945:966 20 8. Magic Sibiu 14 2 12 659:990 16 9. Someş Dej 14 2 12 677:1040 16 10. CSU-CN "M. Eminescu" 14 1 13 658:1116 15