A mai rămas o zi până la al doilea meci de gală al toamnei fotbalistice pentru FC Bihor. Vineri seara, de la 20.30, roş-albaştrii înfruntă pe Stadionul Iuliu Bodola pe Dinamo Bucureşti în etapa a doua a grupei C din Cupa României.

A mai rămas o zi până la al doilea meci de gală al toamnei fotbalistice pentru FC Bihor. Vineri seara, de la 20.30, roş-albaştrii înfruntă pe Stadionul Iuliu Bodola pe Dinamo Bucureşti în etapa a doua a grupei C din Cupa României.
Club Atletic Oradea a reușit, după o prestație convingătoare, să vină cu toate cele trei puncte de pe terenul singurei echipe care părea cu adevărat capabilă să-i conteste poziția de lider în Seria Sud, a Ligii a IV-a Bihor.
Impactul tinerilor juniori șteieni cu Liga a IV-a a fost cel preconizat, și asumat, de conducerea grupării de sub Apuseni, care a dat, totuși, mult credit juniorilor crescuți în pepiniera proprie, și care, cu siguranță, vor obține și rezultate pozitive, cum, de altfel, s-a întâmplat în meciul disputat duminică la Ștei.
Polonezii de la Legia Varșovia alcătuiesc echipa care, cel puțin pe hârtie, este cea mai puternică din cadrul Grupei J din FIBA Europe Cup. Aceasta va fi adversara orădenilor în cadrul etapei a 3-a care se va desfășura astăzi, cu începere de la ora 20.00, la Arena Bemowo din capitala Poloniei.
Cinci salontani s-au întors cu medalii de la Campionatul European de fotbal-tenis de la Famagusta (Cipru) întregind bilanţul foarte bun al României, evoluând la turneul continental sub culorile reprezentativei naţionale a României, care şi-a adjudecat toate 13 finale programate (seniori, senioare şi U21 mixt).
După etapa a 12-a, numai liderii celor două serii au rămas invincibili. Neînvinsă de un an, CAO a stopat invincibilitatea Bihorului Beiuș și domină Seria Sud, la fel cum o face CS Diosig, singura echipă cu punctaj maxim, în Seria Nord.
Două surprize în etapa a 10-a din eșalonul cinci desfășurată duminică după-amiază. Surprinzătoare a fost victoria roșienilor care evoluează pentru Transilvania Academy Oradea chiar pe terenul revelației CSC Hidișelu de Sus, precum și remiza obținută de Locadin Țețchea, cu Zorile Buntești, echipă cu cinci succese consecutive până în această rundă.
Tenismena Irina Bara, originară din Ștei, a reușit să câștige turneul ITF de la Heraklion (Creta) dotat cu premii în valoare totală de 25.000 de dolari. În finală, Irina a învins o altă româncă, pe Andreea Mitu, cu scorul de 6-2, 6-1.
Voleibalistele de la CSU Oradea au obținut încă un succes categoric, pe seturi la 23, la 19 și la 20, în Seria de Vest a Diviziei A2. De data aceasta victimă le-a fost echipa municipală din Caransebeș, una dintre cele două formații din campionat cu eșecuri pe linie suferite până la momentul jocului cu bihorencele.
Echipa orădeană de fotbal a terminat doar la egalitate un joc pe care l-a avut la îndemână atât ca prestație în teren cât și din punct de vedere numeric (pe final), oaspeții înscriind golul egalizator atunci când aveau nu jucător mai puțin în teren.