Primarii şi secretarii celor 101 de unităţi administrativ-teritoriale ale judeţului Bihor au participat, ieri, în Sala "Traian Moşoiu" a Primăriei Oradea, la prima acţiune de instruire în vederea pregătirii alegerilor parlamentare din 30 noiembrie. Prevederile legale cu privire la obligaţiile care le revin primăriilor pentru organizarea primului scrutin uninominal au fost prezentate de prefectul de Bihor, Mircea Ghitea, de directorul Direcţiei Juridice a Instituţiei Prefectului, Alice Lupeş, precum şi de reprezentanta Autorităţii Electorale Permanente, Ramona David.
Politica
Mircea Geoană, pe urmele lui Ceauşescu
- 23 Septembrie 2008
- Citeste
Democrat-liberalii şi-au definitivat lista
- 23 Septembrie 2008
- Citeste
Primarii şi secretarii, instruiţi pentru organizarea alegerilor parlamentare
Instituţia Prefectului organizează azi, în Sala "Traian Moşoiu" a Primăriei Oradea, prima instruire cu privire la organizarea alegerilor parlamentare din 30 noiembrie. Cu această ocazie, primarii şi secretarii unităţilor administrativ-teritoriale bihorene li se vor prezenta atribuţiile ce le revin în pregătirea pentru alegeri.
- 23 Septembrie 2008
- Citeste
Filip a schimbat colegiul din cauza lui Carp?
- 22 Septembrie 2008
- Citeste
Hellvig a devenit liberal
- 22 Septembrie 2008
- Citeste
PNL Bihor şi-a prezentat candidaţii
- 22 Septembrie 2008
- Citeste
Bot sare în sprijinul lui Ştef
- 20 Septembrie 2008
- Citeste
PD-L Bihor şi-a desemnat o parte dintre candidaţi
- 20 Septembrie 2008
- Citeste
Au fost aleşi judecătorii din BEJ Bihor
- 20 Septembrie 2008
- Citeste
Crişana Digitală
Cetățeanul surmenat
Atât de previzibil, din păcate, conducătorii Jandarmeriei, cei implicați în reprimarea violentă a protestelor din 10 august 2018, au fost achitați de Justiție. Ca de obicei, victimele s-au bătut singure... „Sistemul” își vede de treabă și sub președinția lui Nicușor. În situația asta, te-ai așteptat ca #reziștii să iasă în stradă, să scuture iar Justiția, instituțiile de forță, Președinția sau Jandarmeria.
Contributors
La un an de la instalarea lui Nicușor Dan la Cotroceni, există suficiente elemente pentru a schița un răspuns preliminar. Ce putem vedea este că schimbarea de președinte a produs o corecție retorică, nu o reformă instituțională. Toate indiciile existente ne conduc către concluzia că Dan a fost (re)socializat în logica instituțională existentă din sistemul de securitate națională, ajungând să reproducă aceleași tipare de dirijare centralizată și informală a serviciilor de informații pe care le-au practicat și predecesorii săi.
Crişana TV
Pentru o zi, Oradea a fost capitala gastronomiei juvenile, Colegiul Tehnic „Traian Vuia” găzduind, pe 12 iunie, prima ediție a Campionatului Județean al Școlilor de Bucătari - „Școala de gust”.
Intrebarea Zilei
Credeți că este utilă participarea României la Târgurile internaționale de turism?


