În jur de 400 de elevi din clasele V-XII calificaţi la faza judeţeană a Olimpiadei de Limbă, Comunicare şi Literatură Română au concurat sâmbătă pentru a prinde un loc la faza naţională. Sălile Colegiului Naţional "Mihai Eminescu" din Oradea au găzduit timp de trei ore cei mai buni elevi din ciclul preuniversitar la limba română.

Elevii au intrat în săli până la ora 9.00, când s-a dat startul competiţiei. După afişarea subiectelor elevii de liceu au avut la dispoziţie trei ore să le rezolve, în timp ce elevii de la gimnaziu au trebuit să le rezolve în două ore. Rezultatele preliminare au fost cunoscute încă de sâmbătă seara, rezultatele fiind afişate ieri seară. Contestaţiile se pot depune la secretariatele şcolilor unde s-a ţinut olimpiada, între orele 8.00-14.00. Contestaţia trebuie semnată de elev şi părinte, potrivit noilor regulamente intrate în vigoare. Cei care vor obţine rezultatele cele mai bune se vor califica în etapa superioară a olimpiadei de Limbă, Comunicare şi Literatură Română. "Subiectele au fost concepute la minister şi, ca întotdeauna, unele dintre ele au surprins. Per ansamblu, subiectele au avut un grad diferit de dificultate, dar fiecare a conţinut câte trei subiecte. Nu au fost semnalate probleme deosebite în timpul derulării concursului", ne-a declarat Radu Mazilescu, inspector de specialitate limba şi literatura română. După rezolvarea contestaţiilor, rezultatele finale vor fi afişate marţi sau cel târziu miercuri. Inspectorul de specialitate nu exclude ca în anumite situaţii să se organizeze un baraj pentru departajarea candidaţilor, la fiecare clasă fiind desemnat câte un singur calificat pentru faza naţională. Pentru a ajunge la faza finală a olimpiadei, care se va desfăşura anul acesta la Iaşi, în luna aprilie, candidaţii trebuie să acumuleze minim 100 de puncte. Punctajul maxim pe care îl poate acumula un elev este de 120 de puncte.