Valoarea contribuţiilor aferente salariaţilor înscrişi la unul din cele 18 fonduri de pensii private obligatorii (Pilonul II) se va ridica în acest an la 300 milioane de euro, a declarat, marţi, preşedintele Comisiei de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private (CSSPP), Mircea Oancea.
Economie
Profesionişti dând valoare unei pepiniere dendrologice
Dendrologia este o parte a botanicii care se ocupă cu studiul plantelor lemnoase - arbori şi arbuşti ornamentali ce ne împodobesc spaţiile verzi. De la studiul acestor plante, la cultivarea lor, întreţinerea şi producerea de material săditor este pasul cel mai dificil, dar posibil. O dovadă în acest sens este Pepiniera dendrologică a Regiei Autonome a Pieţelor, Agrement şi Salubritate (RAPAS) Oradea.
- 20 Februarie 2008
- Citeste
Subvenţiile pe unitatea de suprafaţă - teren agricol
Conform reglementărilor în vigoare, se acordă producătorilor agricoli sprijin financiar nerambursabil, din foduri ale Uniunii Europene şi de la bugetul naţional, pentru unitatea de suprafaţă - teren agricol, insclusiv păşuni. Derularea acestor fonduri se face prin Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA), plata subvenţiei efectuându-se direct beneficiarului, în cont bancar.
Acordarea sprijinului financiar nerambursabil pe unitatea de suprafaţă se face în baza datelor existente la centrele judeţene APIA care, anul trecut, au definitivat, după cererile şi documentaţiile depuse de solicitanţi, situaţia suprafeţelor de teren pe fiecare bloc fizic. Datele sunt centralizate la APIA Bucureşti.
- 20 Februarie 2008
- Citeste
Bursa Română de Mărfuri-Licitaţii şi prin Terminalul Oradea
- 20 Februarie 2008
- Citeste
Turism Felix - rezultate superioare, în anul precedent
Veniturile firmei hoteliere Turism Felix au urcat anul trecut cu 19,8%, de la 39,2 milioane de lei la 47 milioane de lei (14 milioane de euro), iar cheltuielile au avansat cu 21,8%, de la 31,8 milioane de lei la 38,8 milioane de lei (11,6 milioane de euro).
- 19 Februarie 2008
- Citeste
Înmânarea carnetelor de rentier agricol şi vizarea celor emise anterior
Biroul Judeţean de Rentă Viageră Agricolă (BJRVA) Bihor derulează, în această perioadă, activitatea de înmânare a carnetelor de rentier persoanelor care au depus, în anul 2007, dosarele pentru primirea de rentă viageră. Totodată, BJRVA Bihor procedează la avizarea carnetelor de rentier emise în anii anteriori, concomitent cu primirea de noi cereri din partea potenţialilor beneficiari de rentă viageră agricolă.
- 19 Februarie 2008
- Citeste
Cinci minute despre... - Utilizarea cardurilor în reţeaua CEC a judeţului Bihor
- 19 Februarie 2008
- Citeste
Banca Românească ridică gradul de îndatorare la împrumuturile pentru populaţie
Banca Românească acordă, de la 18 februarie a.c., împrumuturi populaţiei cu un grad maxim de îndatorare de 70% din veniturile nete ale clienţilor, după ce Banca Naţională a României a avizat normele interne de creditare, a anunţat, ieri, instituţia de credit.
- 19 Februarie 2008
- Citeste
Metodologia de calcul a contribuţiei pentru accidente de muncă
*Guvernul a adoptat Normele metodologice de calcul al contribuţiei de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale.
*Noile reglementări au fost determinate de noile valori ale cotelor de contribuţie, cuprinse între 0,4% şi 2%, aplicate asupra bazei lunare de calcul.
- 19 Februarie 2008
- Citeste
Seminar, la C.C.I. Bihor-Implementarea legislaţiei europene în producţia industrială
- 18 Februarie 2008
- Citeste


