Cartonaşe galbene: Păcurar 30 / Matei 40, Lung 77, Dumitriu 83

Luceafărul Oradea: Ed. Pap - Balea, Moga, Fl. Ilie, I. Ban - Hlinca, Ţegle - Feher, P. Păcurar (61 C-tin Roşu), Zs. Lukacs (84 Ad. Bedea) - Arnăutu ( 90+3 Balla).

Rezerve neutilizate: Goia - Nogo, Sorian, I. Cuc.

Antrenor: Erik Lincar.

Foresta Suceava: Niga - D. Bălan, D. Lung, A. Mutu, Semeghin - Cerlincă, Vl. Stănescu, Căinari (67 D. Drugă), R. Avram ( 46 Dumitriu) - B. Rusu (63 Vl. Bujor), M. Matei.

Rezerve neutilizate: Hînţăscu - Masella, Dănilă, Strugariu.

Antrenor: Cristian Popovici.

Arbitri: Paul Unimatan (Zalău) - la centru, Petrică Ionuţ Cîmpeanu (Cluj-Napoca), Marius Bălan (Dej) - asistenţi;  Mircea Ardelean (Arad) - rezervă.

Observatori: Iulian Spătaru şi Romeo Malac (ambii din Timişoara).

Ultimul meci al etapei a 14-a din liga secundă a avut un epilog fericit pentru Luceafărul. Echipa orădeană a învins pe teren propriu cu 2-0 un adversar mai bine cotat, Foresta Suceava, cu goluri marcate pe finalul reprizelor.

"Luceferii" au intrat în teren motivaţi să obţină un rezultat pozitiv, dar sucevenii au fost mai periculoşi în prima parte a jocului. După o fază confuză, cu şuturi imprecise, devieri şi lufturi, F. Ilie (4) a respins greu de pe linia porţii, după care Matei (7) a tras de la 20 de metri pe lângă. Ocazie importantă de a marca a avut şi B. Rusu (18), dar singur cu Pap a şutat în portar. Peste cinci minute, atacantul oaspeţilor nu a profitat de o ieşire neinspirată a portarului advers, reluând puţin peste poartă din 6 metri mingea centrată de veteranul Semeghin. Gazdele au mizat mai mult pe contraatac şi, după o astfel de fază, mingea şutată de Păcurar (31) din 11 metri a fost blocată de D. Lung. Prea dornici să-şi surprindă adversarul, moldovenii au neglijat defensiva şi în prelungirile primei reprize Luceafărul a profitat. În minutul 45+3, Balea a centrat în faţa porţii, I. Ban a preluat mingea cu pieptul şi dintr-un unghi dificil a trimis-o în plasă pe colţul scurt (1-0).

Golul a crescut moralul orădenilor şi i-a descumpănit pe "forestieri", care au jucat confuz în partea secundă. Luceafărul a fost mai bine organizată şi nu a dat prea multe şanse adversarului de a reveni în joc. În final de repriză secundă şi tot după un contraatac, formaţia orădeană a mai speculat o dată slăbiciunile defensivei adverse. Bedea a avansat în dribling în terenul advers, i-a pasat lui C. Roşu, care l-a găsit pe Arnăutu nemarcat şi atacantul a finalizat din 6 metri pe colţul scurt (2-0). Superiori din punct de vedere a rezultatului, roş-albaştrii au încheiat partida în inferioritate numerică după un fault dur şi inutil al tânărului Ţegle.

Mai pragmatică şi inspirată, Luceafărul  a bifat un succes important împotriva uneia dintre echipele bune ale campionatului, avansând până la mijlocul clasamentului.

15. CS Baloteşti     13      2        4        7        13-20 10

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

16. Unirea Tărlungeni       13      2        4        7        13-23 10

17. Metalul Reşiţa  14      3        1        10      11-31 10

18. ASU Poli Timişoara   13      2        3        8        14-29 9

19. ACS Berceni    13      0        0        13      6-37   0

* Primele două clasate promovează direct, iar locul 3 va juca baraj cu ocupanta poziţiei 12 din Liga I.

** Echipele de pe locurile 16-19 vor retrograda.