La poligonul "Iosif Sârbu" din Bucureşti s-a desfăşurat, pe 25-26 ianuarie, concursul republican de puşcă aer comprimat 10 metri - Cupa "Iosif Sârbu". Printre concurenţi s-au numărat şi sportivi de la secţia de tir a CSU Oradea, pregătiţi de antrenorii Vasile Leţ şi Adriana Floruţa. Competiţia a constituit un ciclu de pregătire în vederea Campionatelor Naţionale, programate pe 13 februarie (la Bucureşti sau la Focşani), dar şi un criteriu de calificare atât pentru Naţionale, cât şi pentru Europenele din luna martie. Cel mai bun rezultat al delegaţiei orădene a fost obţinut de Alexandra Keri, care, deşi este doar de o lună la categoria senioare (dar aceasta n-a împiedicat-o să câştige şi la senioare chiar şi când era junioară), a avut un parcurs excelent, totalizând în cele două manşe 780 puncte, punctaj ce i-a adus primul loc. De menţionat faptul că în prima manşă, Alexandra Keri a fost doar la un punct de egalarea recordului naţional, pe care-l deţine (395 puncte). Pe locul al doilea s-a clasat Gloria Creţu (Steaua Bucureşti), cu 768 puncte. Foarte bine s-au descurcat junioarele orădene, patru din primele cinci locuri revenind sportivelor de la CSU Oradea. Astfel, pe prima poziţie s-a situat Romina Adam (773p), urmată de colega ei de club, Antonia Miclău (771p) şi de Cristina Sime, de la Unirea Focşani (764p). Pe locul IV a încheiat concursul Ioana Rusu (762p), iar pe locul V, Lorena Pop (757p). "Rezultatele obţinute la concursul din Capitală sunt foarte bune, ne demonstrează că suntem în grafic, noi pregătindu-ne pentru o comportare cât mai bună la Naţionalele din februarie, unde sperăm să aducem cât mai multe medalii", ne-a declarat antrenorul echipei orădene, Vasile Leţ.