CSM Leonardo Oradea - Elba Timişoara 77-85

Deşi a sperat să obţină al doilea succes consecutiv (după cel din partida cu "Poli" Mobitelco Cluj-Napoca), formaţia CSM Leonardo Oradea a fost nevoită să se recunoască învinsă, în parida cu Elba Timişoara, care s-a desfăşurat la Arena "Antonio Alexe", în cadrul ultimei etape a turului. După o partidă în care oaspeţii au gestionat mai bine momentele cheie ale jocului, scorul final al partidei a fost CSM Leonardo - Elba 77-85 (20-25, 19-18, 17-18, 21-24).

În echipa gazdă s-a resimţit oboseala acumulată în partida cu echipa din Cluj-Napoca, Morris & Co. comiţând multe greşeli, atât în apărare, cât şi în atac.
Deşi orădenii au reuşit primele puncte ale jocului, conducând cu 3-0, oaspeţii au dominat primul "sfert" şi, după ce au condus cu 17-10 (min. 6), au încheiat primele 10 minute în avantaj, scor 25-20. CSM Leonardo a început foarte bine "sfertul" secund, preluând conducerea cu 31-29 (min. 14). A fost un simplu "foc de paie", pentru că Elba a revenit în joc, a preluat conducerea (34-31, min. 16) şi au intrat la pauza "mare" cu un avantaj de patru puncte (43-39). Echipa orădeană a început bine şi "sfertul" al treilea, revenind la conducere pe tabela de marcaj, cu 51-49 (min. 26). Finalul "sfertului" a aparţinut însă tot oaspeţilor, care, profitând de greşelile din tabăra gazdă, au revenit la conducere, înaintea ultimelor 10 minute ale jocului Elba conducând cu 61-56.
Un moment important al jocului s-a consemnat în minutul 34, când Elba avea un avantaj de 8 puncte. S-a dictat greşeală personală la Rareş Apostol, pivotul echipei orădene fiind eliminat, pentru comiterea celei de-a cincea greşeli. În urma protestelor s-a dictat şi greşeală tehnică, iar echipa oaspete a reuşit două puncte, primind şi posesia. Finalul de joc, în care au abundat greşelile în tabăra gazdelor, le-a permis oaspeţilor să scape în câştigători, la finalul partidei scorul fiindu-le favorabil, cu 85-77.

CSM Leonardo: Morris 12 puncte (1x3), Szijarto 3 (1x3), Racoviţan 8 (2x3), Trif 4, Apostol 16, Djordjic 20, Klimas 7, Lazar, Kiss, Bellucci 4, Boitoş 3 (1x3). Antrenori: Kosa Zoltan şi Veres Attila.
Elba: Tălabă, Tudosă 3 (1x3), Kabengele 2, Velickovic 15 (1x3), Pesic 24 (4x3), Markovic 14 (2), Păltinişanu 6, Nisavic 11 (1x3), Czmor, Stăncuţ, Lekic 10. Antrenor: Dragan Petricevic.
Arbitri: Marius Epure (Rm. Vâlcea), Mihai Săndulache (Bucureşti) şi Alexandru Anica (Târgovişte). Comisar FRB: Ion Breza (Bucureşti).

Celelalte rezultate consemnate în ultima etapă a turului: CSU Atlassib Sibiu - BC Târgu Mureş 84-73,"Poli" Mobitelco Cluj-Napoca - CS Otopeni 103-85, BC Târgovişte - BC Râmnicu Vâlcea 82-81, Rapid Bucureşti - Gaz Metan Mediaş 89-83, BCMUS Argeş Piteşti - CSU Cuadripol Braşov 97-63. Ieri, după închiderea ediţiei, s-a disputat partida Dinamo Bucureşti - CSU Asesoft Ploieşti.