Internaţional Piteşti - CF Liberty Salonta 3-2 (1-0)

Chiar dacă a evoluat curajos, CF Liberty Salonta a trebuit să se recunoască învinsă la finalul partidei cu Internaţional Piteşti. După un meci spectaculos, cu goluri multe, echipa gazdă, una dintre pretendentele la promovarea în Liga I, s-a impus cu 3-2 (1-0).

Dacă înaintea jocului, CF Liberty se situa în zona "neutră" a clasamentului, gazdele aveau mare nevoie de victorie, pentru a rămâne în zona promovării.
Deschiderea scorului s-a produs în minutul 39, fostul atacant de la "U" Craiova, Stoianof, reuşind să-l învingă pe Huţan (1-0). În partea secundă a jocului, oaspeţii au reuşit să egaleze, în minutul 54, Cristian Cigan punctând cu o lovitură de cap trimisă din 4 m (1-1). Egalitatea nu s-a menţinut decât trei minute, Kone readucându-şi echipa în avantaj, după ce a trimis în poarta goală, din 2 m (2-1). Peste doar un minut (58), imediat după ce salontanii au reluat jocul de la centrul terenului, ivorianul Kone a reuşit "dubla", cu "sprijinul" lui Huţan, pe care l-a învins cu un şut expediat de la circa 30 m (3-1). În minutul 66, Robert Iacob şi-a readus echipa în joc, transformând în gol o lovitură liberă de la circa 25 m (3-2). Peste un minut, CF Liberty a rămas în inferioritate numerică, mijlocaşul Danci primind cartonaşul roşu.
Foarte motivate, gazdele au reuşit să-şi apere avantajul de pe tabela de marcaj şi să obţină trei puncte foarte importante în lupta pentru promovare.

Internaţional: Pampea - Bold, Bier, Vl. Chiricheş, Al. Vlad - C. Lazăr (65 Cr. Dicu), Itu, Răduţ, Frăsineanu - Kone (86 C. Ciobanu), Stoianof (62 C. Străuţ). Antrenor: Ştefan Stoica
CF Liberty: Huţan - L. Rus, Salamon, Cuciula (74 Tegzeş), Yanchuk - B. Străuţ (83 Florean), Danci, R. Iacob, Sorian - Cigan, Birtalan (64 El Hadji). Antrenor: Gheorghe Ghiţ.
Arbitri: Eduard Constantinescu (Craiova) - centru, Florin Buzărnescu (Craiova) şi Eduard Crângaşu (Ploieşti) - asistenţi. Observator FRF: Adrian Rămureanu (Bucureşti).