Cele mai bune echipe din Superliga Naţională de polo şi-au împărţit victoriile în duelul direct din ultima etapă a sezonului regulat. Fără miză pentru ierarhia finală a primei părţi a campionatului, partidele de la Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu" au fost, totuşi, disputate şi încrâncenate, ambele fiind încheiate la diferenţe minime.

CSM Digi – Steaua 9-8 (3-1, 1-2, 1-3, 4-2)

Chiar şi fără trei titulari – Radjen, M. Gheorghe, Prioteasa - accidentaţi, CSM Digi s-a ambiţionat şi a răpus campioana sâmbătă după o partidă cu răsturnări de situaţii. Echipa orădeană a început în forţă partida, conducând cu 3-0, dar până la pauză steliştii s-au apropiat la un gol (4-3). Rămasă fără golgeterul Negrean, eliminat, CSM Digi a permis "roş-albaştrilor" să revină şi să preia conducerea (5-6) înaintea secvenţei decisive. Orădenii au încheiat partida în forţă şi au întors soarta partidei după reuşitele lui I. Szabó de două ori, Asanovic şi R. Georgescu

CSM Digi - Steaua 6-7 (0-2, 2-1, 2-2, 2-2)

Fără Negrean şi A. Creţu, suspendaţi după ce au primit cartonaşe roşii în prima partidă, echipa orădeană a avut un debut slab de partidă, fiind condusă cu 0-2 după primul sfert. Vicecampioana a reuşit apoi să egaleze, dar la pauză steliştii aveau un avantaj minim (2-3), diferenţă care avea să se păstreze şi după repriza a treia (4-5). În runda finală, Steaua s-a desprins la 7-4, dar CSM Digi nu a renunţat uşor la luptă, apropiindu-se la un gol după reuşitele lui Chioveanu şi Szabo I, ultimul înscriind când mai erau 28 de secunde de joc. În timpul rămas, steliştii au reuşit să menţină avantajul, încheind astfel sezonul regulat cu 81 de puncte, faţă de cele 72 ale orădenilor.

CSM Digi: Pjetlovic, D. Creţu – portari; Negrean 2, Diaconu 1, Chioveanu 0+3, Dobre, Pavlovic 1, Asanovic 1, A. Creţu 1, R. Georgescu 1+0, Remeş, Kováts, I. Szabó 2+1, Radjen 0+1. Antrenor: Kádár Kálmán.
CSA Steaua: Stoenescu, Drăguşin – portari; Filipovic 2+1, Ianc, Vătrai 0+1, Teohari, Buşilă, Murisic 1, Buda, P. Popescu 0+1, Robu, Ghiban, Goanţă 1, Delgado 4+2 , Cotrău. Antrenor: Andrei Iosep.
Arbitri: Manuel Manea (Bucureşti), Mihnea Alexandrescu (Cluj-Napoca)

În semifinale, Steaua va întâlni la sfârşitul săptămânii viitoare pe Sportul Studenţesc Corona Braşov, iar CSM Digi va înfrunta Dinamo. Semifinalele se dispută după sistemul "cel mai bun din cinci partide", primele partide fiind programate la echipele mai bine clasate, Steaua şi CSM Digi. AMEFA Arad, Rapid Bucureşti, Crişul Oradea şi CS Poli Cluj vor juca pentru locurile 5-8.