Dacă anul trecut a pierdut finala, acum CSM CSU Oradea s-a prezentat mai slab, cedând în semifinale cu BC Mureş, scor 71-81 (14-1724-2517-19, 16-20) după o prestaţie dezamăgitoare.

Campioana a clacat în faţa unui adversar care recent s-a despărţit de câţiva jucători de bază din cauza dificultăţilor financiare şi a adus alţii mai slab cotaţi sau fără angajament, printre care şi Radovan Markovic, fostul component al CSM CSU Oradea, autor a nouă puncte. Orădenii au condus în debutul meciului, dar treptat, treptat mureşenii şi-au revenit, încheind primul sfert în avantaj (14-17). După o perioadă de echilibru, BC Mureş s-a desprins din nou, chiar la zece puncte (32-42), însă în ultimele secunde de dinaintea pauzei, CSM CSU Oradea a redus ecartul după două coşuri de la distanţă reuşite de Mirkovic şi Pasalic (38-42). Începutul sfertului trei a coincis cu o revenire a orădenilor (45-42), dar apoi mureşenii au preluat conducerea şi s-au distanţat (55-62). Nici în ultimul sfert revirimentul campioanei nu s-a produs, astfel că adversarii s-au impus fără probleme, scor 71-81.

Mureș a făcut un meci foarte bun și cred că presiunea pe care a exercitat-o asupra noastră ne-a împiedicat să ne facem jocul. Nu am reușit să repetăm prestația din sferturile de finală, cu Timișoara. Vreau să îi felicit pe cei de la Mureș. Au jucat bine, s-au exprimat ca o echipă și au pus presiune atât în faza ofensivă, cât și în cea defensivă", a declarat Andrei Mandache la conferinţa de presă de după joc.

CSM CSU: Martin Zeno, cu 21 de puncte; Bogdan Ţîbîrnă - 11, Andrei Mandcahe -  9, Muhamed Pasalic - 8, Uros Lucic - 7, Branko Mirkovic - 6, Titus Nicoară - 4, Sean Denison - 3 şi Bogdan Nicolescu - 2 puncte; Cătălin Petrişor, Rareş Paşca.

BC Mureş: Goran Matinic - 19 puncte Lamarcus Reed 14 puncte; Ernests Kalve 11, Laszlo Lazar 10; Radovan Markovic 9 puncte, Dalibor Dapa 9, Santa Szabolcs 4, Daniel Popescu 3 și Dragoș Andrei două.

Aseară, după închiderea ediţiei, BC Mureş a jucat finala cu U BT Cluj, care în penultimul act a eliminat Steaua, scor 88-76.