Cartonaşe galbene: Bedea 1, Ban 48 / Andor 41, Covaci 80, Chindriş 85, Copil 90+4.

Luceafărul: Pap - Balea, Hlinca, Ilie, Ban - Nogo (Sorian 64) - Roşu (Balla 71), Bedea, Păcurar, Ţegle - Arnăutu (Cigan 75).

Antrenor: Erik Lincar.

UTA: Bg. Miron - Al. David, Al. Manea, Gligor, Burlă - Strătilă (D. Covaci 76), M. Chindriş, I. Tănase, Andor (D. Copil 60) - Ad. Petre (Jorza 88), Curtuiuş.

Antrenor: Roland Nagy.

Arbitri: Nagy Vladimir Andrei (Aiud), Vornicu Adrian (Iaşi), Arusoaiei Ovidiu (Piatra Neamţ); rezervă: Lunca Dragoș Nicolae (Cluj-Napoca).

Observatori: Spătaru Iulian (Timişoara), Sabău Daniel (Zalău).

Experienţa superioară a fost principalul factor care a decis duelul dintre Luceafărul şi UTA. Oaspeţii s-au impus cu 1-0 (0-0) la finele unui joc care a contat pentru etapa a 8-a a Ligii a II-a şi în care bihorenii ar fi putut egala pe final prin Balla.

Partida a început într-o notă de dominare a echipei gazdă care totuşi nu a reuşit să îşi creeze ocazii de a marca. Cei aproximativ 500 de spectatori au tresărit în minutul 27 atunci când Arnăutu, aflat totuşi într-un offside semnalizat de asistent, a trimis puţin alături cu capul o centrare venită de pe dreapta. Cinci minute mai târziu a fost rândul oaspeţilor să fie aproape de deschiderea scorului. A. Gligor a executat o lovitură liberă de la 25 de metri perpendicular pe poartă, dar balonul, deviat de zid, a trecut pe lângă buturile apărate de Pap.

Defensivă visătoare

Startul reprizei secunde a aparţinut Luceafărului care a irosit o mare şansă prin Păcurar chiar în minutul 46. Jucătorul bihorenilor a trimis foarte puţin pe lângă, din cădere, o centrare venită de pe partea dreaptă. Faţă de primul mitan, cele două echipe au căutat mai mult deschiderea scorului care în cele din urmă a venit în minutul 57 după mari erori de marcaj în defensiva gazdelor. David a aruncat lung, în careu, un aut, până la Andor care, deşi marcat de mult mai înaltul Nogo, a reuşit să prelungească cu capul şi Adrian Petre, presat din spate de Hlinca, a izbutit să şuteze din şase metri cu latul la colţul scurt învingându-l pe Pap. Primirea golului i-a debusolat pe orădeni astfel că „utiştii” au fost foarte aproape să facă 2-0 în minutul 70 atunci când Pap a respins în extremis, cu piciorul, un şut plasat trimis de la doar 11 metri de poartă. După acest moment, pentru că nu mai avea nimic de pierdut, Lincar a făcut două schimbări care să revitalizeze atacul trimiţându-i în teren pe Balla şi Cigan. Primul a şi avut o şansă imensă în minutul 84 atunci când, la un contraatac, 5 al bihorenilor, s-a aflat la capătul fazei, dar şutul său din interiorul careului a trecut milimetric pe lângă poarta arădeană. Aşa s-a scris istoria unui meci în care UTA a dovedit că experienţa poate avea un rol important în tranşarea unor jocuri cu adversari competitivi.

În etapa următoare, orădenii vor evolua în deplasare, sâmbătă de la ora 12.00 cu ASU Poli Timişoara, o partidă care va fi din nou televizată de Digi Sport. Într-un alt joc din etapa a 8-a, Juventus Bucureşti a dispus acasă de Olimpia Satu Mare cu 1-0 (1-0).

15. CS Baloteşti     7        1        3        3        9-11   6

---------------------------------------------------------------------------------------------

16. Rm. Vâlcea      7        1        3        3        6-10   6

17. Metalul Reşiţa  7        2        0        5        4-17   6

18. ASU Timişoara          7        1        2        4        9-15   5

19. ACS Berceni    7        0        0        7        3-17   0

20. Pâncota  7        0        0        7        1-62   0

* Primele două clasate promovează direct, iar locul 3 va juca baraj cu ocupanta poziţiei 12 din Liga I.

** Echipele de pe locurile 16-20 vor retrograda.