Recentul succes de la importanta întrecere găzduită de capitala Azerbaidjanului, Baku, a făcut ca judoka Larisa Florian să urce 13 poziţii în clasamentul mondial al categoriei 52 kg.

Sportiva legitimată la CSM Liberty Oradea are un total de 1.840 de puncte, nu mai puţin de 1.000 dintre acestea fiind obţinute după ce a câştigat puternicul Grand Prix de la Baku din Azerbaidjan. Până la finala cu Reka Pupp, sportivă din ţara vecină, Florian a depăşit două judoka medaliate la Jocurile Olimpice găzduite de Rio de Janeiro în vara trecută. Cucerirea acestui trofeu a făcut ca Larisa să urce de pe poziţia a 19-a până pe locul al 6-lea în ierarhia mondială a categoriei 52 de kilograme. Sportiva are un debut de an perfect, rezultatele sale vorbind despre forma pe care o traversează. Recent, Larisa Florian a devenit campioană naţională de seniori în cadrul finalei ce a fost găzduită de Sala „Horia Demian” din Cluj-Napoca. Tot în acest an, judoka orădeană s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului în cadrul Grand Prix-ului de la Dusseldorf. În ultima perioadă, mai exact în luna noiembrie a anului trecut, sportiva pregătită de Aurelian Fleisz a devenit vicecampioană europeană la categoria de vârstă U23.