Așa cum era de așteptat, echipa pregătită de Sebastian Tudor s-a impus fără probleme în jocul din deplasare cu HC Sibiu învingând cu scorul de 32-22 (15-9). Jocul a contat pentru etapa a 12-a, penultima a turului Seriei B din Divizia A la handbal masculin.

Problema câștigătoarei nu s-a pus niciun moment cu toate că tehnicianul echipei orădene se temea înaintea jocului că băieții săi vor trata cu superficialitate un adversar totuși modest. După cum o arată și scorul, orădenii și-au creat un avantaj consistent încă din prima repriză. Ecartul s-a mărit pe parcursul părții a doua astfel că, la finele celor 60 de minute, CSM Oradea s-a impus în Sala Transilvania la 10 goluri diferență (32-22). Cu nouă succese și o remiză la activ, bihorenii se clasează pe locul al doilea la egalitate de puncte (28) cu liderul seriei și principala favorită la promovare, Minaur Baia Mare. În ultima rundă a turului, CSM-ul va evolua pe propriul teren, mâine de la ora 16.00, cu a treia clasată, HCM Sighișoara. Iubitorii hanbalului sunt așteptați la Arena Antonio Alexe pentru a-și încuraja favoriții în tentativa lor de a termina prima parte a sezonului fără nicio înfrângere. Intrarea la derby-ul rundei a 13-a va fi liberă.

Alte rezultate din etapa a 12-a: CNOT Brașov - CSU Poli Timișoara 34-22, Avram Iancu Arad - CNE Sighișoara 34-40, Academia Minaur Baia Mare - Universitatea Cluj 25-23, CSU Târgu Jiu - Minaur Baia Mare 29-37 și HCM Sighișoara - Universitatea Craiova 35-32.

Pe primele locuri ale clasamentului sunt: 1. Minaur Baia Mare - 28 puncte (10 jocuri), 2. CSM Oradea - 28 p (10 j), 3. HCM Sighișoara - 22 p (10 j), 4. Universitatea Cluj - 21 p (11 j) și 5. Universitatea Craiova - 21 p (10 j).