Handbaliştii orădeni vor juca acasă abia în runda a treia
În Liga Naţională de handbal va evolua, din acest sezon, şi formaţia CSM Oradea, grupare ce a dominat clar seria a II-a a Diviziei A şi a promovat, cu doar o singură înfrângere în eşalonul de elită al handbalului autohton. La stabilirea calendarului competiţional, operaţiune desfăşurată la mijlocul săptămânii trecute la sediul Federaţiei Române de handbal, din Bucureşti, a fost prezent şi directorul CSM Oradea, Petruţ Drăgan, care consideră că programul primelor etape nu dezavantajează echipa orădeană, chiar dacă aceasta va juca primele două runde în deplasare. Liga Naţională va fi alcătuită din 14 echipe, ultimele patru clasate urmând să retrogradeze în eşalonul secund. Iată programul turului:
Etapa I-a (11 septembrie 2005)
Romvag Caracal - UCMR Universitatea Reşiţa
CSM Medgidia - Dinamo Baumit Bucureşti
Steaua Bucureşti - HC Minaur Baia Mare
HCM Constanţa - Armătura Universitatea Agronomia Cluj
Politehnica Iaşi - "U" Poli Izometal Timişoara
Uztel Ploieşti - Dinamo Braşov
HC Lignitul Tg. Jiu - CSM Oradea
Etapa a II-a (18 septembrie 2005)
"U" Reşiţa - CSM Oradea
Dinamo Braşov - Lignitul Tg. Jiu
Poli Timişoara - Uztel Ploieşti
Armătura Cluj - HCM Constanţa
HC Minaur - Steaua
Dinamo Baumit - Politehnica Iaşi
Romvag Caracal - CSM Medgidia
Etapa a III-a (22 septembrie 2005) - intermediară
CSM Medgidia - "U" Reşiţa
Steaua Bucureşti - Romvag Caracal
HCM Constanţa - Dinamo Baumit
Poli Iaşi - Minaur Baia Mare
Uztel Ploieşti - Armătura Cluj
Lignitul Tg. Jiu - Poli Timişoara
CSM Oradea - Dinamo Braşov
Etapa a IV-a (25 septembrie 2005)
"U" Reşiţa - Dinamo Braşov
Poli Timişoara - CSM Oradea
Armătura Cluj - Lignitul Tg. Jiu
Minaur Baia Mare - Uztel Ploieşti
Dinamo Baumit - Poli Iaşi
Romvag Caracal - HCM Constanţa
CSM Medgidia - Steaua Bucureşti
Etapa a V-a (2 octombrie 2005)
Steaua Bucureşti - "U" Reşiţa
HCM Constanţa - CSM Medgidia
Poli Iaşi - Romvag Caracal
Uztel Ploieşti - Dinamo Baumit
Lignitul Tg. Jiu - Minaur Baia Mare
CSM Oradea - Armătura Cluj
Dinamo Braşov - Poli Timişoara
Etapa a VI-a (9 octombrie 2005)
"U" Reşiţa - Poli Timişoara
Armătura Cluj - Dinamo Braşov
Minaur Baia Mare - CSM Oradea
Dinamo Baumit - Lignitul Tg. Jiu
Romvag Caracal - Uztel Ploieşti
CSM Medgidia - Poli Iaşi
Steaua Bucureşti - HCM Constanţa
Etapa a VII-a (16 octombrie 2005)
HCM Constanţa - "U" Reşiţa
Poli Iaşi - Steaua Bucureşti
Uztel Ploieşti - CSM Medgidia
Lignitul Tg. Jiu - Romvag Caracal
CSM Oradea - Dinamo Baumit
Dinamo Braşov - Minaur Baia Mare
Poli Timişoara - Armătura Cluj
Etapa a VIII-a (23 octombrie 2005)
"U" Reşiţa - Armătura Cluj
Minaur Baia Mare - Poli Timişoara
Dinamo Baumit - Dinamo Braşov
Romvag Caracal - CSM Oradea
CSM Medgidia - Lignitul Tg. Jiu
Steaua Bucureşti - Uztel Ploieşti
HCM Constanţa - Poli Iaşi
Etapa a IX-a (6 noiembrie 2005)
Poli Iaşi - "U" Reşiţa
Uztel Ploieşti - HCM Constanţa
Lignitul Tg. Jiu - Steaua Bucureşti
CSM Oradea - CSM Medgidia
Dinamo Braşov - Romvag Caracal
Poli Timişoara - Dinamo Baumit
Armătura Cluj - Minaur Baia Mare
Etapa a X-a (13 noiembrie 2005)
"U" Reşiţa - Minaur Baia Mare
Dinamo Baumit - Armătura Cluj
Romvag Caracal - Poli Timişoara
CSM Medgidia - Dinamo Braşov
Steaua Bucureşti - CSM Oradea
HCM Constanţa - Lignitul Tg. Jiu
Poli Iaşi - Uztel Ploieşti
Etapa a XI-a (20 noiembrie 2005)
Uztel Ploieşti - "U" Reşiţa
Lignitul Tg. Jiu - Poli Iaşi
CSM Oradea - HCM Constanţa
Dinamo Braşov - Steaua Bucureşti
Poli Timişoara - CSM Medgidia
Armătura Cluj - Romvag Caracal
Minaur Baia Mare - Dinamo Baumit
Etapa a XII-a (4 decembrie 2005)
"U" Reşiţa - Dinamo Baumit
Romvag Caracal - Minaur Baia Mare
CSM Medgidia - Armătura Cluj
Steaua Bucureşti - Poli Timişoara
HCM Constanţa - Dinamo Braşov
Poli Iaşi - CSM Oradea
Uztel Ploieşti - Lignitul Tg. Jiu
Etapa a XIII-a (11 decembrie 2005)
Lignitul Tg. Jiu - "U" Reşiţa
CSM Oradea - Uztel Ploieşti
Dinamo Braşov - Poli Iaşi
Poli Timişoara - HCM Constanţa
Armătura Cluj - Steaua Bucureşti
Minaur Baia Mare - CSM Medgidia
Dinamo Baumit - Romvag Caracal
Iată şi programul Cupei României, ediţia 2005-2006:
Turul I (5 februarie 2006)
Turul II (15/19 martie 2006)
Turul III (03/07 mai 2006)
Finala (28 mai 2006)
Comentarii
Nu există nici un comentariu.