După cum era de aşteptat, handbaliştii pregătiţi de Sebastian Tudor nu au întâmpinat nicio problemă în a-şi adjudeca victoria în duelul cu ocupanta locului al 8-lea, Avram Iancu Arad. Orădenii s-au impus cu 41-27 (20-14) într-un meci care a contat pentru etapa a 11-a din Seria B a Diviziei A.

Chiar şi în condiţiile în care pe banca de rezerve s-au regăsit jucători precum Elvis Acsinia, Georgel Haiduc sau Dragoş Nedelcu, CSM Oradea a avut jocul la discreţie încă din debutul partidei. În minutul 9 gazdele conduceau cu 5 goluri (7-2) avantaj care avea să fie diminuat până în minutul 13 când tabela de marcaj indica 8-6. Totuşi, diferenţa de valoare evidentă dintre cele două echipe a făcut ca, în ciuda diferitelor formule de joc utilizate de către Sebi Tudor, diferenţa să crească treptat şi să fie de 6 goluri la pauză (20-14). În partea a doua, net superiori şi din punct de vedere al pregătirii fizice, orădenii au mărit constant ecartul dintre cele două echipe astfel că la finele celor 60 de minute scorul să fie 41-27 pentru bihoreni. În urma acestui succes, CSM Oradea a egalat din nou la puncte prima clasată şi marea favorită la promovare, Minaur Baia Mare. „Ne-am dorit cele trei puncte puse în joc, în primul rând pentru că ne așteaptă două meciuri grele, pe final de tur de campionat. Mă refer la duelurile cu HC Sibiu, din deplasare, de săptămâna viitoare, iar apoi, în 14 decembrie, în ultima etapă, pe teren propriu, cu a 5-a clasată, HCM Sighișoara. De această dată am încercat să rulez întreg lotul de jucători. După cum s-a putut vedea au evoluat jucătorii care au intrat mai puțin în meciurile anterioare. Am făcut totuși și un pic de spectacol pentru suporterii care ne susțin meci de meci, iar pe această cale țin să le mulțumesc”, a declarat, imediat după terminarea jocului, Sebastian Tudor, antrenorul CSM Oradea.

CSM Oradea: George Duma și Dragoș Nedelcu – Vlad Păunescu 4 goluri, Răzvan Radu 5, Adrian Mihăilescu, Alexandru Pop 11, Răzvan Nițu 2, Elvis Acsinia 4 (2 din 7 m), Petru Stroe 5, Georgel Haiduc 1, Raul Chiș 5, Angelo Svoboda 3, Cosmin Liberț 1 și Eduard Szilagyi. Antrenor: Sebastian Tudor.

Alte rezultate din etapa a 11-a: Minaur Baia Mare – HCM Sighişoara 37-20, CSU Poli Timişoara – CSU Târgu Jiu 31-30, Universitatea Cluj – CNOT Braşov 25-22 şi Universitatea Craiova – HC Sibiu 34-32. Academia Minaur Baia mare şi CNE Sighişoara au stat.

Pe primele locuri în clasament sunt: 1. Minaur Baia Mare – 25 puncte (9 jocuri), 2. CSM Oradea – 25 puncte (9 jocuri), 3. Universitatea Cluj – 21 puncte (10 jocuri), 4. Universitatea Craiova – 21 puncte (9 jocuri) şi 5. HCM Sighişoara – 19 puncte (9 jocuri).