Campioana României la baschet masculin a suferit cel de-al 5-lea eșec consecutiv și pare să nu găsească resursele necesare pentru a-și reveni, mai ales fizic, după prgramul infernal pe care îl are cu două jocuri în fiecare săptămână. CSM CSU Oradea a pierdut 66-71 (17-16, 14-21, 19-18, 16-16) duelul cu BC Mureș, vicecampioana ediției trecute de campionat, o altă formație care nu traversează cea mai bună formă sportivă. Partida a contat pentru etapa a 12-a din Liga Națională.

Plușuri pentru copii

La fel ca în fiecare an din ultimii patru, inițiativa clubului orădean, aceea de a colecta jucării de pluș pentru copiii care provin din familii cu posibilități materiale reduse,  a fost îmbrățișată de publicul spectator astfel că, înainte de startul partidei, o bună parte din cei aproximativ 1.500 de iubitori ai baschetului prezenți în tribune au aruncat cu plușuri pe parchetul Arenei Antonio Alexe. Jucăriile vor fi donate copiilor din Parohia Voivozi de Șimian.

Oboseala și absențele își „spun” cuvântul

Lipsită în continuare de aportul a trei jucători de bază (Barnette, Nicoară și Mandache) dar și măcinați de oboseală, roș-albaștrii au început foarte slab jocul astfel că după 5 minute oaspeții aveau un avantaj de 11 puncte (2-13). Până la finalul primului sfert campionii s-au reechilibrat și au reușit să întoarcă, 17-16 după primele 10 minute. Mai bine de jumătate din sfertul al doilea a fost sărac în realizări, cele două formații marcând împreună doar 14 puncte (7-7) în 6 minute. Totuși, mai exacți până la pauză au fost oaspeții care au intrat la cabine cu un avantaj de 6 puncte (31-37) care, în cele din urmă, avea să se dovedească a fi decisiv. Sfertul al treilea s-a desfășurat, în general, într-o notă de echilibru, singurul moment mai slab al orădenilor a fost în minutul 26 atunci când BC Mureș și-a creat un avantaj de 10 puncte (41-51). Așadar, la intrarea în secvența decisivă, vicecampioana din sezonul trecut conducea cu 5 puncte diferență (50-55). Tensiunea creată de o decizie a arbitrilor de la sfârșitul sfertul al treilea a aprins publicul. Impulsionați de spectatori, care-și încurajau frenetic echipa și huiduiau acțiunile vizitatorilor, orădenii au întors rezultatul (59-58 în minutul 33). Totuși, cu resursele fizice epuizate, gazdele n-au avut forța să își mențină avantajul astfel că, într-un final în care au pierdut ușor mingea pe două atacuri, s-au văzut învinse (66-71) de un adversar la care „vioara întâi„ a fost Andrew Barham, autorul a 18 puncte. O nouă înfrângere, cea de-a 5-a consecutivă dintre care 3 în Liga Națională, care demonstrează că lupta pe două fronturi este extrem de dificilă în condițiile în care campioana se confruntă cu atâtea indisponibilități iar regulamentul Ligii Naționale permite utilizarea a doar 5 jucători străini. Următorul joc al orădenilor este programat să se dispute miercuri de la ora 19.30 la Arena Antonio Alexe atunci când vor întâlni echipa israeliană, Maccabi Rishon în cadrul etapei a 9-a din Liga Campionilor.

CSM CSU Oradea: Mirkovic 3 puncte (1x3p), Zeno 11, Petrișor 5 (1), Pașca, Lucic 10, Denison, Țibîrnă 16, Pasalic 10 (2), și Nicolescu 2.

Antrenor: Cristian Achim.

BC Mureș: Popescu, Andrei 3 (1), Martinic 16 (1), Gajovic 9 (2), Djapa 3 (1), Santa 2, Lazar 7, Borșa, Kalve 13 (1), Barham 18 (2).

Antrneor: Barnabas Szaszgaspar.

Alte rezultate din etapa a 12-a: U BT Cluj – BC Timișoara 98-81, Steaua București – Olimpic Baia Mare 119-68 și Phoenix Galați – BCM U Pitești 95-73. Partida SCM U Craiova – CSU Sibiu s-a disputat ieri după închiderea ediției. Dinamo București a stat.