Stadion: Crișul

Spectatori: cca. 150

Au marcat: Sg. Pop 15, V. Gordan 16, Cl. Balogh 31 / V. Dobrescu 36, C. Șipoș 90

Crișul: S. Țîrtea - Chiș, G. Cocoș, Lascău, Sitău, Cl. Balogh, Fogarasi, Țap, Gordan, I. Bot, Sg. Pop (72 Paşcalău).

Antrenor: Mircea Madar.

CS Mădăras: Blaj - Lezeu, Șipoș, Todor, Kadar, Mughiuruș (70 Fl. Buzgău), C. Chișe, I. Chișe, Sala, Faur, V. Dobrescu.

Antrenor: Lorant Kadar

Cartonaşe galbene: Marius Sitău 14, Vlad Ţap 80, Claudiu Balogh 88 / -

Arbitri: Cristian Nagy – Bogdan Bărar, Mircea Ardelean

Observator AJF: Radu Bitea

La juniori: 4-2

De mulți ani, stadionul din Aleșd nu a găzduit atât de mulți spectatori la un meci de fotbal. Explicația se află în evenimentul ce urma să aibă loc, mediatizat din timp, premierea celor doi eroi care au salvat viața lui Andrei Cătană în ziua de 22 aprilie.

Viața unui om, și mai ales a unui tânăr de doar 24 de ani, este inestimabilă la fel cum recunoștința pe care o merită salvatorii, Dorel Miere și Cristian Coita. Evenimentul tragic, produs în timpul meciului cu CS Diosig, a fost relatat la timpul potrivit. Epilogul său s-a desfășurat sâmbătă, 13 mai, cu prilejul meciului dintre Crișul Aleșd și CS Mădăras. În semn de recunoștință și apreciere au fost prezenți la ceremonia de premiere: Radu Bitea, președintele AJF Bihor, Gheorghe Rusu, director de competiții pentru Liga a V-a, precum și cunoscutul comentator sportiv Victor Mihalcea. Protocolul stabilit pentru premiere, de comun acord cu arbitrii și cele două echipe, s-a desfășurat în minutul 9 al meciului, același minut când a avut loc tragicul eveniment. La locul din teren unde a căzut Andrei, s-a deplasat Victor Mihalcea care a comentat evenimentul și persoanele care au realizat premierea. După o scurtă rememorare a celor întâmplate în 22 aprilie,  Victor a prezentat oficialitățile care au realizat premiera: Radu Bitea, președintele AJF Bihor, Sorin Motoca și Tiberiu Urs, vicepreședinți ai Asociației Sportive Crișul şi Ciprian Fogarași, președintele Asociației, aflat pe teren ca jucător. Au fost invitați cei doi eroi, Dorel Miere și Cristian Coita, cărora le-au fost înmânate diplome, mingi și echipament sportiv din partea AJF și a Asociației Sportive Crișul Aleșd. Aplauzele spectatorilor au constituit un alt premiu acordat de public. Păcat că la eveniment a lipsit Andrei Cătană, cel „înviat din morți”. A fost prezent în schimb tatăl său, Florin, prezență permanentă la meciurile de fotbal, retras într-un loc periferic, care cu emoții în glas a afirmat la sfârșitul ceremoniei: „Mulțumim lui Dumnezeu că a rămas în viață”. Apoi s-a reluat meciul de fotbal. Gazdele, cu o mare determinare și voință, doreau victoria pe care s-o dedice lui Andrei, absent din echipă. Crişul a pornit în trombă surprinzându-şi adversarul. Sergiu Pop (15) reușește, cu o lovitură de cap în diagonală, să valorifice o centrare venită de pe partea stângă (1-0). În minutul următor, juniorul Vlăduț Gordan, speranță a fotbalului aleșdean și nu numai, a urmărit o minge respinsă de portar și cu un șut plasat a ridicat scorul la 2-0. Majorarea diferenţei i-a aparţinut lui Balogh Claudiu care cu un șut puternic, din apropiere, a scuturat pentru a treia oară plasa oaspeților (3-0). Se părea că victoria gazdelor va fi facilă însă echipa vizitatoare nu a fost de acord. Cu jucători emblematici precum Șipoș, Kadar sau Dobrescu au echilibrat meciul amenințând în final victoria gazdelor. Dobrescu (36), jucător plivalent de valoare, a reuşit  să reducă scorul cu un șut puternic din afara careului (3-1). Golul oaspeților a fost un avertisment pentru repriza a doua pe care au dominat-o cu autoritate împingând jocul în jumătatea gazdelor. Au ameninţat poarta remarcându-l pe Țîrtea care a avut intervenții spectaculoase. Menționăm că în acest interval oaspeții au avut și două bare. Gazdele, pentru a-și apăra scorul, s-au retras în apărare, unde Ciprian Fogarași, omniprezent pe tren, în lipsa celor doi fundași absenți Dejeu și Cătană, a organizat sistemul defensiv evitând primirea altor goluri. Atacurile gazdelor s-au bazat pe contre, acestea reușind la rândul lor să trimită mingea de două ori în bară și să rateze cu poarta goală. Oaspeții, cu o condiție fizică superioară, n-au renunțat reușind prin Șipoș (90) să reducă din diferenţă, valorificându-şi astfel dominarea. Minutele de prelungire au fost dramatice. Gazdele, cu ultimele eforturi, au luptat pentru menținerea scorului, iar oaspeții, folosind întreg arsenalul de care dispuneau, au încercat egalarea care nu s-a produs. Un meci frumos de un bun nivel calitativ între două echipe de valori apropiate. De la gazde s-au remarcat Țîrtea, Fogarași, Gordan și Sergiu Pop, iar de la oaspeți Dobrescu, Kadar și Șipoș.