Într-un meci contând pentru etapa a 9-a din Liga Națională de baschet masculin, campioana României a câștigat un meci, care îi era la îndemână, după un joc în care a reușit să se desprindă decisiv doar pe final. Așadar CSM CSU Oradea a învins Dinamo București cu scorul de 77-66 (17-16, 15-13, 24-22, 21-15) într-o partidă în care cel mai bun om al orădenilor a fost americanul Martin Zeno, autorul a 19 puncte.

După cum anticipa și antrenorul Cristian Achim, echipele așa-zise „mici” care vin la Oradea, nu au niciun fel de presiune iar acest tip de adversar pot și îți creează probleme dacă nivelul de concentrare nu e la cel mai înalt nivel. Așa s-a întâmplat și în duelul cu Dinamo București care a fost tranșat doar pe final. Fără Titus Nicoară accidentat (problemă musculară) și cu improvizația Barnette la poziția 4, gazdele au început slab permițându-le bucureștenilor să conducă pe tabela de marcaj, 10-4 în minutul 5. Roș-albaștrii au revenit și au terminat în avantaj 17-16 primele 10 minute. Partea a doua a stat mereu sub semnul echilibrului, orădenii desprinzându-se ușor doar cu două minute înainte de pauză. Sfertul al treilea s-a desfășurat după aproximativ același tipar astfel că în secvența decisivă gazdele au intrat cu un avantaj de 5 puncte (56-51). În primele 3 minute ale ultimului sfert, ecartul s-a mărit la 10 puncte (63-53) după care oaspeții au reușit să se apropie la doar o posesie (63-60). Totuși Zeno și Pasalic, cu un total de 14 puncte în ultimele 5 minute, au adus victoria orădenilor care astfel s-au impus cu 77-66. Cel mai bun jucător de pe teren a fost amercianul Martin Zeno, acesta totalizând 19 puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive. Următorul joc al orădenilor, la care Titus Nicoară va absenta probabil, se va disputa mâine, în Finlanda, unde se vor duela cu echipa Kataja Basket, într-un meci contând pentru etapa a 6-a din Liga Campionilor.

A venit Lucic, a plecat Comagic

La partida de sâmbătă a asistat și ultimul transfer, Uros Lucic, jucător care a fost primit cu căldură de publicul orădean. De menționat că pentru a nu fi nevoită să țină în permnanență doi jucători străini în afara lotului, CSM CSU Oradea s-a despărțit pe cale amiabilă de Zarko Comagic.

Alte rezultate din etapa a 9-a: BC Timișoara - Olimpic Baia Mare 74-55, Phoenix Galați - U BT Cluj 76-82 și Steaua București - BC Mureș 80-62. SCM U Craiova - BCM U Pitești s-a disputat ieri după închiderea ediției.

CSM CSU Oradea: Mirkovic 13 puncte (3x3 p), Zeno, 19 (1), Mandache 8 (2), Barnette 13, Petrișor 2, Pașca, Denison 11, Țibîrnă 2, Pasalic 9 (3), Nicolescu. Antrenor: Cristian Achim.

Dinamo București: Dundjerski 11 (1), Stănescu, Sutalo 11 (1), Orbeanu 9 (1), Mitchell 18 (3), Tasic 11 (1), Ionescu, Kljajevic 6. Antrenor: Eugen Ilie.