După o perioadă de timp în care gimnastica ritmică de la LPS Bihorul nu a prea produs rezultate, a venit momentul în care primele roade ale muncii profesorilor încep să apară. Astfel, în cadrul Campionatului Naţional Şcolar ce s-a disputat recent la Baia Mare, micuţele gimnaste din Oradea au reuşit 13 clasări pe podium.

Pregătite la LPS Bihorul de către profesoarele Cristina Lădescu, Alexandra Ille şi coregrafa Edit Preoteasa, tinerele practicante ale gimnasticii ritmice demonstrează că fac parte dintr-o generaţia cu potenţial de creştere. În ciuda faptului că au avut parte de o competiţie dificilă cu un program obositor „lepesistele” au obţinut rezultate excelente. Astfel, la categoria „Mica Gimnastă”, Roxana Barna s-a clasat pe primul loc la grupa de vârstă 7 ani, Daria Ille (6 ani – exerciţiu fără obiect), Ania Jurcă (7 ani – exerciţiu fără obiect) şi Iulia Lucaci (8 ani – cerc) pe locul al doilea, în timp ce Maria Fortiş (8 ani – exerciţiu fără obiect) şi ansamblul alcătuit din Roxana Barna, Daria Ille, Maria Fortiş, Ariana Pop, Iulia Lucaci şi Ania Jurcă au ocupat ultima treaptă a podiumului. În cadrul categoriei a IV-a (copile 8-10 ani), Sorana Gavrilaş a câştigat proba exerciţiului fără obiect şi s-a clasat pe locul al 3-lea la coardă. Tot pe ultima treaptă a podiumului au terminat competiţia echipa LPS Bihorul (Sorana Gavrilaş, Miruna Chişe, Serena Bude, Szilagyi Petra, Heilman Alexandra şi Iasmina Cuc) şi ansamblul liceului orădean care a avut aceeaşi componenţă ca şi echipa. La junioare, echipa alcătuită din Denisa Bărbuş, Alexandra Nicoruţ şi Szekely Szara s-a clasat pe locul al treilea, aceeaşi poziţie fiind ocupată şi de Bianca Jurcă şi Andresa Covaci la senioare. În continuare, micuţele gimnaste de la LPS Bihorul se vor pregăti pentru Campionatul Naţional de copii ce se va disputa în perioada 30 iunie – 3 iulie.