Crişul Aleşd - Unirea Valea lui Mihai 0-1 (0-1)

Stadion: "Crişul"; spectatori: circa 350

Crişul: Gavriş - Vancea, Iaz, Popa, L. Lazăr (85 Bercea), Ardelean (90 Ivan), Koveşdi, Galea, Sereş (58 Brândaş), L. Mitra, Chebeleu (85 Bodiuţ). Antrenor: Mircea Madar.

Unirea: Groze - Săraz, Cura, Rus, Ţârţ, Mălan (87 Fele Sz.), Ştefan, Fele S., C. Avram (46 R. Avram), Szalai, Popa (90+2 Lakatos). Antrenor: Vig Zoltan.

Cartonaşe galbene: Lazăr / Groza, Târţ, R. Avram 2

Cartonaşe roşii: R. Avram (pentru cumul de cartonaşe galbene - min. 69), Cura (pentru injurii adresate unuia dintre asistenţi - min. 79), ambii de la Unirea Valea lui Mihai.

Arbitri: Daniel Dumuţa (centru) - Ioan Blaj şi Dănuţ Pantea (asistenţi). Observator AJF: Octavian Birta.

Aşteptat cu mult interes de iubitorii fotbalului, meciul Crişul Aleşd - Unirea Valea lui Mihai era considerat un derby care trebuia să răspundă unor întrebări şi să satisfacă unele orgolii. Unirea trebuia să confirme parcursul bun de până acum şi să demonstreze că este îndreptăţită să spere la promovare. La rândul ei, echipa Crişul venea după victoria importantă obţinută la Voivozi, în faţa Viitorului Popeşti, una dintre echipele incomode ale campionatului. Dincolo de situaţia celor două echipe, meciul era şi unul al orgoliilor, Groze şi Ţârţ evoluând în sezoanele trecute la echipa din Aleşd. De asemenea, interesant se anunţa duelul antrenorilor Mircea Madar şi Vig Zoltan. Toate aceste aspecte constituiau ingrediente pentru un adevărat derby.

Prima repriză, foarte tacticizată, s-a caracterizat prin precauţie şi tatonări, fiecare echipă ferindu-se de a primi gol. Această strategie a minimizat acţiunile ofensive, fazele de poartă fiind rare şi puţin periculoase. Golul oaspeţilor, marcat în minutul 38, singurul al meciului, a venit în urma unui corner din care Szalai a finalizat cu capul (0-1).

După pauză, gazdele lasă „garda jos" şi forţează în ofensivă pentru egalare. Oaspeţii răspund cu aceeaşi monedă, dând jocului dinamism şi valoare. În minutul 69, Radu Avram este eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, iar peste 10 minute, Cura nu-şi poate stăpâni nervii, înjură unul dintre asistenţi, văzând şi el roşu în faţa ochilor. Jocul se tensionează, antrenorul Vig părăseşte spaţiul tehnic, se urcă pe gard, strigând la jucători şi arbitri. Atitudinea sa produce huiduieli în tribune, proteste pe banca tehnică a gazdelor şi intervenţia "centralului". În teren, gazdele, în superioritate numerică, atacă haotic, fără inspiraţie şi precizie. Lipsiţi de două piese grele, Madar şi Fogarasi, jucătorii Crişului s-au întrecut în ratări, în pase la adversar, uşurând misiunea oaspeţilor de a păstra rezultatul şi de a pleca acasă cu 3 puncte.