Tenismena numărul 1 a Bihorului a înregistrat un salt important în ierarhia WTA. După ce a câştigat la simplu primul turneu challenger cu premii de 25.000 de dolari, în Ungaria, la Hodmezovasarhely, Irina Maria Bara (21 ani) a atins cea mai bună clasare din circuitul profesionist, locul 297 WTA faţă de 322 cât ocupa în urmă cu o săptămână.

A câştigat primul turneu de 25.000 de dolari

Cap de serie nr. 7 în Ungaria, Irina a învins-o în finală pe Dejana Radanovic (Serbia, 554 WTA), scor 7-5, 6-4, după o oră şi 40 de minute. Tenismena originară din Ştei a câştigat întrecerea fără să piardă vreun set: 6-2, 6-0 cu Bojana Marinkovic (Serbia), 6-3, 6-1 cu Mânca Pislak (Slovenia), 6-4, 2-0, abandon, cu Conny Perrin (Elveţia) şi în semifinală 6-2, 6-2 cu Tereza Mrdeza (Croaţia).

Finalistă la dublu în Ungaria

Irina a disputat şi finala la dublu, probă în care a făcut pereche cu Elena Bogdan, dar româncele au pierdut cu 4-6, 2-6, în faţa cuplului Conny Perrin (Elveţia)/Chantal Skamlova (Slovacia).

Succesul de la simplu i-a adus bihorencei un premiu de 2.940 de dolari şi 50 de puncte WTA, iar la dublu a obţinut 686 de dolari şi 34 puncte WTA.

Până să-şi treacă în palmares primul său titlu la un turneu de 25.000 de dolari, Irina a mai câştigat şase turnee de 10.000 de dolari: în 2013 la București și Antalya, în 2014 la Antalya, în 2015 la Antalya și Santa Margherita, iar anul acesta la Hammamet (Tunisia). La dublu, Irina Maria Bara are în palmares 15 turnee de 10.000 de dolari şi cinci de 25.000 de dolari, regăsindu-se pe locul 215 în ierarhia WTA.