FC Bihor n-a izbutit decât o remiză (1-1) în etapa intermediară de miercuri. Semnele unui rezultat negativ cu IS Câmpia Turzii erau evidente de la meciul cu Building Vânju Mare, în care orădenii s-au chinuit şi au învins norocos o echipă de "old-boys". De parcă nu erau de ajuns carenţele existente la formaţia orădeană, antrenorul Kiss Alexandru a mai avut o idee năstruşnică. Tactică falimentară şi de neînţeles A început meciul cu un singur atacant veritabil (Lukacs), alături de care a plasat un mijlocaş de meserie (Achim), în condiţiile în care evolua pe teren propriu şi în mod normal trebuia să forţeze mai mult în ofensivă. Fără îndoială, mutarea i-a lăsat pe mulţi spectatori ca la dentist. Nici în apărare lucrurile n-au mers grozav, din moment ce, la prima fază importantă, Lăzăreanu a fost nevoit să scoată mingea din plasă. Culmea absurdului a fost atinsă în momentul în care Kiss l-a scos din teren pe Lukacs, autorul unicului gol! Era minutul 64, scor egal, dar FC Bihor juca tot cu un singur vârf (Voiculeţ), care nu făcea altceva decât să se plimbe pe teren. După meci, "principalul" bihorenilor a avut o explicaţie originală vizavi de substituirea lui Lukacs: "L-am schimbat, pentru că în afară de gol, nu a mai fost prezent în joc. Sistemul ăsta de joc e OK pentru noi". Antrenorul a omis să spună că înainte de a fi înlocuit, internaţionalul de juniori s-a aflat în prim-planul unei faze de gol sau că, după aceea, echipa sa a ajuns doar o singură dată în poziţie de finalizare din interiorul suprafeţei de pedeapsă. Abia cu aproape zece minute înainte de final, precautul Kiss s-a decis să introducă un al doilea atacant (V. Grigore), dar degeaba. Era prea târziu, pentru ca acel 1 din dreptul echipei orădene să se mai schimbe. O remiză la care Kiss Alexandru a "contribuit" decisiv prin modul în care a ştiut să-şi aleagă şi să-şi aşeze jucătorii în teren. Szeleş şi Voiculeţ, "ţapi ispăşitori" Degeaba se lamenta la finalul partidei că a făcut schimbări neinspirate, criticându-i pe Szeleş şi Voiculeţ, dar şi pe Achim. "Am vrut să introduc doi oameni proaspeţi, care să alerge 30 de minute, dar atitudinea lor a fost incalificabilă. N-au făcut nici un sprint, nici o alunecare. Nu putem juca cu fotbalişti care au mentalitatea lui Szeleş şi Voiculeţ. Nici Achim nu s-a văzut pe teren. Practic, am jucat în opt oameni. Sunt revoltat până la Dumnezeu", s-a plâns Kiss, care i-a lăudat, în schimb, pe Pătraşcu, Lupuţ şi Oros. Tardive aceste constatări. Echipa orădeană a făcut al doilea pas greşit în trei etape şi jocul scârţâie din toate încheieturile. Impresia generală e că pe banca tehnică stă un antrenor confuz şi depăşit de situaţie, iar FC Bihor pare o pălărie prea mare pentru el, chiar şi în condiţiile în care promovarea nu este un obiectiv primordial în acest sezon. Text foto: Antrenorul Kiss Alexandru este tot mai contestat de fanii echipei FC Bihor