Întrecerea celor mai buni judoka U21 din ţară a fost găzduită de Sala Horia Demian din Cluj-Napoca. La startul finalei Campionatului Naţional au fost prezenţi peste 250 de sportivi dintre care Luca Kunszabo s-a dovedit a fi cel mai bun în cadrul categoriei 100 kg.

Vlad Luncan, al treilea la U21

La aceeaşi competiţie, dintre ceilalţi sportivi care au reprezentat LPS CSM Liberty Oradea, Vlad Luncan a cucerit medalia de bronz în cadrul categoriei 55 kg. În apropierea podiumului, pierzând luptele pentru medaliile de bronz şi ocupând în final locul al 5-lea, au fost următorii: Andrei Guşă 81 kg., Patricia Petras 52 kg. şi Alex Mierluţ +100 kg. Toţi aceşti sportivi sunt pregătiţi de către profesorii Olimpia Ianc, Alexandru Goncearenco, Aurelian Fleisz şi Emil Morar.

„Lepesiştii”, trei clasări pe podium în Malta

Într-o altă ordine de idei, o delegaţie condusă de profesoara Alina Borza şi formată din 4 judoka a reprezentat LPS CSŞ Liberty Oradea şi totodată România în cadrul unui proiect susţinut de Uniunea Europeană de Judo şi intitulat „Change 4 Life Through Sports” desfăşurat în Malta. Au fost selectate 8 ţări participante: România, Estonia, Ungaria, Italia, Malta, Germania, Marea Britanie şi Finlanda. Delegaţia orădeană a cuprins 4 sportivi care au concurat în cadrul categoriei U16 şi au obţinut următoarele rezultate: Andrei Boldiş – locul I la 55 kg., Alex Creţ – Locul al II-lea la 73 kg., Dragoş David – locul al III-lea la + 66 kg. şi David Kasziba locul al V-lea la + 66 kg. Aceştia sunt pregătiţi în cadrul LPS Bihorul de către profesorii Aurelian Fleisz, Emil Morar, Alexandru Goncearenco şi Alina Borza.

13 medalii la Rohrbach în Austria

A treia competiţie în care judoka de la LPS CSŞ Liberty Oradea au fost angrenaţi în ultima perioadă a fost puternicul turneu internaţional de la Rohrbach din Austria. Ţara noastră a fost reprezentată de 18 sportivi pregătiţi la LPS CSŞ Liberty Oradea de către profesorii Olimpia Ianc, Alexandru Goncearenco şi Emil Morar. Cele 13 medalii cucerite de orădeni aparţin următorilor sportivi: locul I – Tudor Blahuţă la U16 (+81 kg.), Arian Fălăuş la U14 (55 kg.) şi Adriana Barani la U12 (48 kg.); locul al II-lea – Norbert Domuţa la U16 (50 kg.), Şarolta Lungu (52 kg.) şi Carina Jurcă (+57 kg.) la U14, Bianca Popa (32 kg.), David Popa (30 kg.) şi Kristian Nemeş (55 kg.) la U12; locul al III-lea – Bianca Suciu (+63 kg.) şi Cristian Popa (60 kg.) la U16, Daniel Fazekas (60 kg.) la U14 şi Darius Ţîrlea (34 kg.) la U12.