Primele două acte ale unei competiţii reluate după 30 de ani de pauză s-au disputat deja. După două zile de concurs în Turul Bihorului, deţinătorul tricoului galben, cel al liderului clasamentului general, dar şi a tricourilor portocaliu, alb şi verde este columbianul echipei italiene Adroni Giocattoli, Bernal Egan.

Columbianul a câştigat etapa I desfăşurată pe traseul Oradea - Padiş (123 km) cu un timp de 3:03,19 h. Timpul ciclistului columbian în clasamentul general este de 3:05,44 h. Sportivul echipei italiene a fost urmat de către un alt conaţional şi totodată coechipier, Torres Rodolfo. Al treilea clasat după prima etapă a fost italianul de la Friuli, Fabbro Mateo. Tricoul roşu, al celor mai buni sprinteri, este deţinut de către un alt italian, Bocchiola Giorgio de la Damico. Un aspect care nu ne face cinste este faptul că renumitul DN 76 a făcut o victimă şi din rândul participanţilor la Turul Bihorului. Astfel, un ciclist care rula cu peste 50 de km pe oră şi-a avariat bicicleta între Pocola şi Beiuş. Din fericire pentru acesta, datorită echipei tehnice pe care o avea la dispoziţie a putut relua imediat concursul. De menţionat că prologul de 2 km disputat joi pe străzile din Oradea a fost adjudecat de către germanul Florian Bissinger, de la echipa austriacă WSA Greenlife.