Cu pași repezi și cu o rachetă „ascultătoare”, șteianca Andreea Barna, legitimată la CS TC „Iris” Ștei al cărui președinte este Călin Bara, se impune în acest an la categoria de vârstă 10 ani feminin datorită rezultatelor foarte bune obținute.

Născută la 7 februarie 2007, Andreea a făcut cunoștință cu tenisul de câmp în anul 2013, pe terenurile de zgură de la CS TC „Iris” Ștei, sub comanda antrenorului Călin Bara care o pregătește și acum. Sportiva a fost fascinată încă de la început de „sportul alb”, așa cum afirmă Violeta, mama ei. „Andreea este o fetiță tare ambițioasă care are o plăcere deosebită pentru acest sport. Ea dă dovadă și de un spirit de seriozitate aparte, la antrenamente, în timp ce în disputa cu adversarii are doar un singur scop, evident victoria”, a spus, printre altele, antrenorul ei, Călin Bara, care are mare încredere în sportiva șteiancă, căreia îi prevede un viitor plin de succese. De altfel, după doar doi ani de pregătiri intense, Andreea a participat la câteva competiții în afara clasamentului întocmit de FRT. Aceasta a debutat la Trofeul Damaco Oradea (iulie 2015), fiind prezentă în total la 11 astfel de turnee. În prima jumătate a acestui an, participând la categoria 10 ani feminin, au început să apară și primele rezultate notabile, fapt care a propulsat-o pe poziția 36, cu 1572 depuncte, în clasamentul FRT.  Astfel, a ocupat locul întâi la Cupa Frutti Fresh, Ștei (luna mai), și la Trofeul Match Point, Satu Mare (mai). A ocupat locul al doilea la Cupa de Iarnă – CSM Oradea (ianuarie); Cupa orașului Ștei (aprilie); Trofeul Gavella, Oradea (mai). La Timișoara, în urmă cu câteva zile, la Trofeul Dyadora, Andreea a acces până în finala competiției, unde, din păcate, a fost învinsă, însă a mai acumulat câteva puncte, care sigur o vor propulsa în clasament. La întoarcerea acasă de la Timișoara, pe Andreea am întâlnit-o la antrenamentul de seară, pe terenurile de la CS TC „Iris” Ștei. Am înfiripat o mică discuție, având în față, în ciuda vârstei fragede, o bună întrelocutoare, care a afirmat că modelul ei din tenis este nimeni alta decât șteianca Irina Maria Bara, pe care o admiră la antrenamente de câte ori vine acasă și evident dorește să-i calce pe urme. De altfel, chiar dacă sosise doar de câteva ore la Ștei, Irina era și ea prezentă la Baza Sportivă „Iris”, revenită din Polonia, unde a participat, în orașul Torun, la un turneu internațional cu premii în valoare totală de 25.000 de dolari. La simplu, Irina a ajuns până în semifinale, iar la dublu, făcând pereche cu rusoiaca Valeria Savinikh, a ocupat locul întâi. Înaintea acestui turneu Irina a mai participat, în Elveția, la un turneu cu același fond de premiere, unde a fost eliminată, la simplu, în sferturi de finală, dar a ocupat poziția a doua la dublu. În acest moment Irina Maria Bara ocupă, în clasamentul WTA, locul 310 la simplu și 250 la dublu.