Etapa a 11-a a Ligii a III-a a, Seria 5, a propus la Alparea un meci între două echipe aflate la polii opuși ai clasamentului: ultima clasată, CS Oșorhei, primind vizita liderului incontestabil, AFC Hermannstadt, echipă care până la ora jocului reușise nouă victorii și o remiză din zece partide. Bihorenii au trecut pe lângă o mare surpriză, au condus cu 1-0, dar cronica meteahnă, fazele fixe, le-au fost iarăși fatale, iar sibienii s-au impus cu 2-1.

Prima repriză a aparținut, din punct de vedere teritorial, echipei sibiene, care a dominat fie și grație unor jucători cu stagii în prima ligă (Dâlbea, Cârstean, Tătar, Petrescu). Au fost vreo două momente, cu emoții, la poarta apărată de Hava, care s-a achitat de fiecare dată foarte bine de sarcini. Cea mai grea fază a fost consemnată după un sfert de oră, la o lovitură liberă pe care Petrescu a executat-o pe poartă, cu pământul, dar Hava a reținut. Minutul 38 a adus o ocazie uriașă pentru gazde, Ovi Popa a trimis o „filtrantă” care l-a lăsat pe Sergiu Ban central, singur cu portarul, a urmat o intervenție riscantă, din spate a lui Bratu, care a deviat mingea în brațele lui Voicilă. Pe final de repriză Gal, care a evoluat perfect până atunci, i-a pus o minge pe tavă lui Cârstean, dar tot fundașul bihorean a avut o intervenție extraordinară, prin alunecare reparându-şi greșeala.

Aceeaşi problemă - fazele fixe

La 10 minute după reluare, Răzvan Pop driblează doi adversari, scapă singur cu Voicilă, dar încearcă o scăriță pe care portarul o ghicește. La faza următoare, Popa și Pop șterg o minge ce trece la șapte metri de poartă. Și a venit minutul 60. Lovitură liberă din lateral dreapta, executată de Lorincz, Șumălan șterge mingea și o trimite direct in vinclu (1-0). Cornerul le-a venit iarăși de hac bihorenilor. La o astfel de fază, în minutul 69, Dâlbea a sărit fals mingea l-a lovit în cap pe Haș și l-a păcălit pe Hava (1-1). Minutul 73, alt corner, voleu al unui sibian, Ovi Popa scoate cu umărul. Tot o fază fixă le-a fost fatală bihorenilor un minut mai târziu. Tătar a executat excelent o lovitură liberă, de la 20 de metri, în vinclul porții lui Hava (1-2). Minutul 89 i-a adus eliminarea lui Moldovan (intrat pe teren în minutul 64) după o intrare criminală, cu talpa la figura lui Hava. Un minut mai târziu la o centrare de pe dreapta, Șumălan reia la o palmă peste transversală.

CS Oșorhei - FC Hermannstadt 1-2 (0-0)

Au marcat: Șumălan 60/ Haș 69 autogol, Tătar 74

CS Oșorhei: Hava - Lorincz, Gal, Șumălan, Coriolan Chiș (76 Mosckola) - R. Pop, Haș, Petricău (81 Chișvasi), Sg. Ban - Chiș-Toie - Ov. Popa.

Antrenor: Gheorghe Silaghi.

AFC Hermannstadt: Voicilă - Criștu, Bratu, Diță, Medeșan - Piko (64 Moldovan), Dâlbea, Petrescu, Tătar - Necșulescu (53 Ungur) - Cârestean (88 Bratima).

Antrenor: Marian Mărgărit.

Arbitri: Marius Chiora (Cluj) - Ovidiu Dorobanțu (Rm.Vâlcea), Cosmin Bojan (Tg. Mureș)

Observatori: Cristian China (joc) și Ioan Hotico (arbitri) - ambi din Baia Mare.

Alte rezultate din etapa a 11-a:

ASA 2 Târgu Mureş - ACSF Comuna Recea 0-2

Marcatori: Marian Urs (24), Alin Bota (66 - 11 m)
Unirea Jucu - Sănătatea Cluj    1-1
Marcatori: Răzvan Lupu (86) / Bogdan Cristea (13)
Metalurgistul Cugir - Gaz Metan Mediaş II     3-0
Marcatori: Andrei Taban (41, 55), Ştefan Iovănescu (87)

Astăzi de la ora 14.00 se dispută partidele:

CS Iernut - Recolta Dorolţ, Avântul Reghin - FC Bistriţa şi Viitorul Ulmeni - Unirea Dej. FC Zalău stă.

Clasament

1. Hermannstadt    11      10      1        0        28-13 31

-------------------------------------------------------------------------------------------

* Va promova echipa de pe locul I la finalul sezonului

** Vor retrograda direct echipele de pe locurile 13-15, dar şi cel mai slab loc 12 după calcularea rezultatelor înregistrate cu echipele aflate pe locurile 1-11.