La finele săptămânii trecute, atleţii orădeni şi-au măsurat forţele în cadrul celui de-al doilea Grand Prix al sezonului, găzduit de sala din cadrul Complexului “Lia Manoliu” din Capitală. Întrecerea, rezervată categoriilor de seniori, tineret şi juniori I, a fost ultima verificare pentru atleţi înaintea finalelor Campionatului Naţional de sală, care va avea loc, sâmbătă şi duminică, în acelaşi loc. Atleţii săritori orădeni, pregătiţi de soţii Virgil şi Mariana Preda, au avut şi de această dată o prestaţie bună, reuşind numeroase clasări pe podium. Nagy Norbert s-a impus la săritura în înălţime tineret, clasându-se pe locul III la seniori, cu rezultatul de 2,11 m. În aceeaşi probă, Nagy a împărţit ultima treaptă a podiumului cu colegul său de club, Ion Vasile, care a trecut şi el ştacheta înălţată la 211 cm. În proba de lungime, Borsi Imre a obţinut un rezultat de 7,60 m, clasându-se pe locul secund la tineret, respectiv pe III, la seniori. Toţi sportivii au dublă legitimare CSU Oradea - Steaua Bucureşti. Cornelia Deiac (CSU-LPS Bihorul) a câştigat proba de lungime fete tineret, ocupând poziţia a doua la senioare, cu rezultatul de 6,24 m. Din păcate, la concurs nu a putut fi prezent săritorul Sebestyén Edward, care se confruntă cu probleme de sănătate, după accidentarea suferită la Jocurile Francofoniei, unde a obţinut o medalie de argint pentru România, cu un rezultat excelent, de 2,20 m. Andrea Ispán a absentat şi ea, dar va fi prezentă în cadrul finalei, fiind cotată cu şanse la o medalie. Record pentru Korodi Krisztián Performanţele orădene au continuat şi la alergare, sprinterul Korodi Krisztián (LPS-Crişul, antrenor Korodi Ibolya) impunându-se la 60 m juniori I, cu rezultatul 7,09 sec, care reprezintă un nou record personal. Colega sa de club, Ioana Citireag, pregătită de Ella Kovacs, a încheiat pe locul V proba de 800 m, cu rezultatul de 2,19:64.