Participarea clubului orădean de judo CSM Liberty în cadrul finalei Campionatului Naţional pentru seniori a fost una peste aşteptări, asta în condiţiile în care cele 9 medalii cucerite depăşesc clar obiectivul de 6 stabilit înaintea competiţiei.

Performerii delegaţiei orădene au fost Larisa Florian, Laszlo Szoke şi Daniel Matei, cei care s-au clasat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului în cadrul întrecerii găzduite de Sala „Horia Demian” din Cluj-Napoca. Nivelul organizatoric a fost unul ridicat, promisiunile noii conduceri a federaţiei în ceea ce priveşte premierea fiind respectate. Peste 300 de sportivi din întreaga ţară au concurat pentru titlul de cel mai bun judoka de seniori din ţară în proba individuală. Dintre aceştia, 9 orădeni au avut calitatea necesară pentru a se clasa pe podium. Larisa Florian (52 kg), Szoke Laszlo (66 kg) şi Daniel Matei (100 kg) au devenit campioni naţionali la categoriile lor de greutate. Dan Fâşie (73 kg), Vlad Vişan (81 kg) şi Valentin Radu (100 kg) s-au clasat pe treapta a doua a podiumului. De menţionat că Dan Fâşie a fost aproape de titlu, dar a pierdut în finală într-un moment în care se afla în avantaj. Valentin Radu a fost învins în finala în care şi-a întâlnit coechipierul, pe Daniel Matei. Cele trei medalii de bronz au fost câştigate de Andreea Florian (63 kg), Lorena Podelenczki (78 kg) şi Farkas Bertalan (66 kg). În apropierea podiumului, clasându-se pe locul al 5-lea, au terminat următorii: Mircea Pop (81 kg), Adrian Merge şi Vlad Vişan, ambii la categoria open. „Cei trei campioni au avut prestaţii foarte bune învingându-şi fără probleme toţi adversarii”, a declarat Emil Morar, unul dintre cei trei antrenori ai orădenilor alături de Aurelian Fleisz şi Alexandru Goncearenco. În urma acestor performanţe, clubul orădean s-a clasat pe locul al treilea în ierarhia generală a cluburilor după gazdele de la CSM Cluj-Napoca şi Dinamo Bucureşti. Pemiile oferite în bani de către organizatori au fost după cum urmează: 2.000 de lei pentru locul I, 1.000 de lei pentru locul al II-lea şi 500 de lei pentru locul al III-lea. Într-o altă ordine de idei, Oradea va găzdui, la începutul lunii aprilie, finala Cupei României din acest sport.