Seria jocurilor amicale pe care formația bihoreană de fotbal ce activează în Liga a II-a le susține în această pauză competițională a continuat la sfârșitul săptămânii trecute. Astfel, echipa pregătită de Cristian Lupuț s-a impus cu 3-2 (1-1) în duelul de la Salonta, cu liderul Seriei a 4-a din Liga a III-a, Național Sebiș.

A fost jocul în care a ieșit la rampă Marius Matei, atacantul sosit în această iarnă de la Foresta Suceava. Jucătorul a izbutit o dublă și a oferit o pasă decisivă în cel de-al patrulea amical al „luceferilor”. Cei care au deschis scorul au fost arădenii care au punctat prin Velici în minutul 25, fotbalistul finalizând o centrare venită de pe stânga de la Iuga. Bihorenii au egalat la capătul unei faze frumoase spre finalul primei reprize. Fundașul Hlinca a participat la faza de atac combinând cu Roșu și centrând perfect pentru Matei, care a finalizat cu capul. Repriza a doua a debutat excelent pentru orădeni, care și-au majorat diferența după un penalty transformat de același Matei după un henț în careu. Cel de-al treilea gol s-a marcat tot la capătul unei faze frumoase. Arnăutu i-a pasat pe culoar lui Matei, care a centrat în careu de unde Bogdan Miholca, un alt transfer al iernii, a finalizat dintr-o poziție dificilă. În ultima parte a meciului, Cristian Lupuț le-a oferit minute de joc fotbaliștilor mai tineri (U21) astfel că cei de la Național Sebiș au avut posibilitatea să reducă din diferență prin Kilin, cel care a trimis cu capul după ce mingea i-a revenit din transversală. Următorul joc al Luceafărului este programat miercuri, 15 februarie, de la ora 13.00, în deplasare cu Sănătatea Cluj.

Luceafărul Oradea: Egri (46 Goia) – Balea (61 Fl. Drăgan), Cordoș (57 Bactăr), Hlinca, I. Ban (61 Ursu) – C. Roșu (57 Balla), Feher (Cuc 61), Bedea (52 Codoban), Predescu (57 Miholca) – Sg. Arnăutu (63 Chiș Toie), M. Matei (61 Costea). Antrenor: Cristian Lupuţ

Naţional Sebiș: Fișteag – Killin, Suciu, Bârsănel, G. Siminic – Avramescu (68 Drame), Mihuța (46 Cocină) – Susan (46 Pirtea), Mihuța, Iuga (46 Clej) – Velici (46 Tulcan). Antrenor: Călin Cojocaru