CSU Oradea - Magic Sibiu 56-68 (14-17, 11-12, 25-15, 6-24) CSU: Tămăşdan 8, Moiseev 9, Sabău, Selegean, Sala, Curpaş 5, Buga 9 (3x3), Horvath, Grigoraş 9 (3x3), Curea, Nagy 5, Singur 11 (1x3). Antrenor: prof. Ioan Feflea. Magic: Banu, Ciupitu-Gulpa 1, Uiuiu 7 (1x3), Duma, Grila 16 (3x3), Tecoanţă 15 (1x3), Bârsan, Heincz, Nemes 19 (1x3), Nuţu, Pavel 10. Antrenor: Călin Anton. Arbitri: Alin Faur (Timişoara) - Adrian Habor (Târgu Mureş). Comisar FRB: Marius Hurgoi (Cluj-Napoca). Cu toate că porneau doar cu şansa a doua, sibiencele având un progres vizibil faţă de precedentele sezoane, ?studentele? orădene au fost foarte aproape de o surpriză în partida disputată, ieri, la Sala Sporturilor ?Antonio Alexe?, în compania formaţiei Magic Sibiu. Întâlnirea a fost de un nivel tehnic slab, ambele echipe greşind nepermis de mult, în special sub panoul advers. Pe fondul acestor carenţe tehnice, jocul agresiv în apărare şi ambiţia jucătoarelor gazdă, pregătite de Ioan Feflea, au fost de ajuns ca partida să rămână echilibrată în primele două sferturi, cu toate că oaspetele au deţinut mai tot timpul iniţiativa, conducând chiar cu 4-5 puncte. Penultimul sfert a adus o revenire extraordinară a orădencelor, care au recuperat handicapul de patru puncte pe care-l aveau la pauză, conducând, la un moment dat, chiar cu 7 puncte. Ultimele zece minute s-au dovedit, însă, catastrofale, gazdele greşind nepermis de mult atât sub panoul advers, cât mai ales în faza de atac, unde au pierdut numeroase mingi, fără măcar să arunce la coş. Pe final, experienţa oaspetelor şi-a spus cuvântul, sibiencele câştigând cu 12 puncte, după ce neputinţa gazelor a atins cote maxime, CSU fiind sancţionată cu fault tehnic deoarece, după o schimbare, pe teren se aflau şase ?studente?. Din păcate, determinarea şi susţinerea galeriei, formate din junioarele III de la echipa pregătită de prof. Suzana Onaca, n-au fost atuuri suficiente pentru ca CSU să obţină o nouă victorie pe scena primei divizii. Până nu vor reuşi să elimine carenţele tehnice pe care le au şi nu vor avea mai mare încredere în forţele proprii, baschetbalistele orădence vor face doar figuraţie în Divizia A, cu toate că potenţialul echipei ar da speranţe la mai mult.