După perioada de acumulare fizică, echipa de handbal masculin CSM Oradea a disputat primele două amicale. Partenera tradițională din jocurile de verificare, Universitatea Cluj, a reușit să facă față formației pregătite de Sebastian Tudor doar în primul meci (36-36), a doua partida fiind adjudecată de orădeni cu un scor categoric, 34-19.

Cele două teste susținute de Liberț și compania s-au desfășurat la Cluj-Napoca unde Sebi Tudor a avut la dispoziție doar 14 jucători (numărul minim admis de regulament) dintre care doi portari. Cu toate că gazdele au avut un lot mult mai numeros (22 de handbaliști), echipa mai solidă s-a dovedit a fi cea orădeană. Cele două partide s-au disputat în zile consecutive, și cu toate că are un lot restrâns, CSM Oradea s-a dovedit mai puternică în meciul al doilea în care s-a impus la o diferență de 15 goluri după ce la pauză avea un avantaj de 7 goluri (18-11). În primul meci, terminat la egalitate (36-36), bihorenii au condus la pauză cu 18-17. Cum era de așteptat, Sebastian Tudor a utilizat toți cei 14 jucători avuți la dispoziție care de altel și-au trecut numele și pe lista marcatorilor. Aceștia au fost: Dragoș Nedelcu și George Duma - portari, G. Haiduc, Al. Pop, C. Liberţ, E. Acsinia, P. Stroe, R. Niţu, R. Radu, A. Svoboda, E. Szilagyi, R. Chiş, V. Păunescu (21 ani) şi Ad. Mihăilescu - jucători de câmp. De menționat că ultimii doi reprezintă cele mai recente transferuri efectuate de CSM Oradea, handbaliștii fiind aduși de la CSU CNOT Brașov. Vlad Păunescu evoluează ca extremă stânga, iar Adrian Mihăilescu este pivot. Următoarele partide de verificare vor fi susținute la Baia Mare unde CSM Oradea va lua parte, în perioada 19-21 august, la un turneu amical alături de CSM Satu Mare, Știința Bacău și Minaur din localitate.