Cu trei absențe de marcă, campioana României la baschet masculin a suferit, chiar și în aceste condiții, un eșec surprinzător într-o deplasare aparent facilă la Phoenix Galați. Jocul pierdut de orădeni cu 67-65 (15-19, 18-15, 19-14, 15-17) a contat pentru etapa a 11-a, ultima a turului din sezonul regulat al Ligii Naționale.

Probabil că aportul unor jucători precum Sean Barnette, Titus Nicoară și, de ce nu, Muhamed Pasalic ar fi făcut diferența într-o partidă în care exista o favorită certă. Fără acești trei importanți componenți ai echipei, orădenii nu s-au descurcat în fața unei formații care la ora jocului era penultima clasată în Liga Națională. În ciuda programului extrem de aglomerat cu care se confruntă, CSM CSU Oradea nu avea voie să piardă un meci care îi era la îndemână. Partida de la malul Dunării a fost una echilibrată pe toată durata ei. Elevii lui Cristain Achim au început jocul în forță astfel că în minutul 6 conduceau cu 14-7, iar în minutul 9 se înregistra aceeași diferență de puncte, 19-12. În sfertul al doilea, evoluția gazdelor a fost mult mai consistentă astfel că baschetbaliștii gălățeni au izbutit să întoarcă rezultatul conducând cu 5 puncte (29-24) în minutul 16. Până la jumătatea partidei, „leii roșii” au revenit în meci astfel că au intrat la pauză în avantaj, 34-33.

Coșul decisiv, în ultimele 4 secunde

Cea mai mare parte a sfertului al treilea a fost una echilibrată, gazdele având avantajul maxim de 6 puncte (52-46) în minutul 29. În secvența decisivă, bihorenii au intrat cu un dezavantaj de 4 puncte (48-52) pe care l-au anulat până în minutul 35 (56-56). Phoenix a revenit din nou la conducere distanțându-se la 7 lungimi (63-56) în doar 2 minute. Cursa de urmărire a campionilor României a avut efecte pe tabela de marcaj astfel că Martin Zeno a egalat (65-65) atunci când mai erau 17 secunde până la finalul partidei. Totuși, Milos Bojovic, cel care și-a serbat ziua de naștere (35 de ani) cu doar o zi înainte de acest meci, nu a fost de acord ca meciul să intre în prelungiri și a marcat coșul decisiv cu 4 secunde rămase din timpul regulamentar. Oradea a mai avut o șansă, dar aruncarea lui Sean Denison nu și-a atins ținta.

Așadar final dramatic în partida de la Galați care a consemnat cea de-a patra înfrângere stagională pentru baschetbaliștii pregătiți de Cristian Achim. Din cele 65 de puncte marcate de CSM CSU, doar 11 au aparținut rezervelor. Despre echilibrul din teren vorbesc și cele 9 egalități precum și cele 9 schimbări de lider. În absența lui Sean Barnette, „vioara întâi” a fost Martin Zeno, autorul a 16 puncte, 5 pase decisive și 4 recuperări. În etapa următoare, CSM CSU va evolua pe teren propriu, sâmbătă de la ora 19.55 (Digi Sport) cu vicecampioana BC Mureș. Până atunci va urma o nouă rundă în Liga Campionilor, roș-albaștrii urmând să joace mâine de la ora 19.00 (Digi Sport) în deplasare cu turcii de la Pinar Karsiyaka. La fel ca și la Galați, Cristian Achim nu va beneficia nici în acest meci de serviciile lui Barnette, Nicoară și Pasalic.

Phoenix Galaţi: Waters 11puncte (1×3p), Petică, Pesic 7 (1), Milovanovic 12, Vlaicu 6, Bojovic 18 (1), Brandon 4 și Guţoaia 9. Antrenor: Florin Nini

CSM CSU Oradea: Mirkovic 8 puncte (1×3p), Zeno 16 (1), Mandache 8 (2), Petrişor, Paşca, Lucic 13 (1), Denison 6, Ţîbîrnă 9 (1) și Nicolescu 5 (1). Antrenor: Cristian Achim.

Alte rezultate din etapa a 11-a: Dinamo București – U BT Cluj 65-84, Olimpic Baia Mare – CSU Sibiu 79-106, Steaua București – SCM U Craiova 101-78.

BCM U Pitești – BC Mureș s-a disputat ieri după închiderea ediției.