După trei victorii şi un eşec, naţionala de baschet feminin a României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European „Under 16” - Divizia B organizat la Oradea. Pentru un loc în semifinale, tricolorele se duelează astăzi cu Finlanda, echipă care a câştigat toate cele cinci meciuri jucate la acest turneu final.

În ultima partidă din grupa D, România a învins lejer Macedonia, scor 89-34 (19-5, 22-9, 28-11, 20-9), încheind-o pe locul 2 după Polonia, în faţa căreia suferise singura înfrângere din competiţie (54-57). Principala marcatoare a fost Sarah Dumitrescu - 22 de puncte, secondată de Szilvia Spier, cu 15 puncte şi de Rebeca Coroian, cu 10 puncte. Orădeanca Nicolett Orban a jucat 24 de minute şi a înscris 2 puncte.

5. Norvegia - 4 puncte

Primele doua clasate din fiecare grupă s-au calificat în sferturile de finală, fază în care astăzi, la Arena Antonio Alexe, vor avea loc meciurile:

Ora 13.30: Olanda - Luxemburg

Ora 15.45: Polonia - Irlanda

Ora 18.00: Finlanda - România

Ora 20.15: Grecia - Israel.