Handbalistele de la CSU CSM Oradea au mai făcut o "victimă" în Divizia A, seria B. Orădencele au depăşit mai clar decât arată scorul, 24-21 (13-7) pe Mureşul Târgu Mureş, prilej cu care au bifat a şasea victorie consecutivă!

Echipa antrenată de Doina şi Cristian Ardelean nu a mai pierdut din 13 noiembrie 2016, iar victoria asupra mureşencelor a fost şi o revanşă după ce meciul tur a fost presărat cu evenimente care nu au legătură cu fair-play-ul. Formaţia orădeană a condus în permanenţă, luând o opţiune la victorie încă din start. Cu un moral excelent, gazdele nu au lăsat nicio şansă adversarelor, care au punctat de doar patru ori şi au scos mingea de 11 ori din plasă  în primele 24 de minute! La pauză tabela indica 13-7, diferenţă care s-a dovedit decisivă în stabilirea câştigătoarei. Avantajul s-a păstrat până spre final (24-18, în minutul 57), când gazdele s-au mai relaxat, permiţând oaspetelor să mai reducă proporţiile eşecului (24-21).

Prestaţie convingătoare a CSM CSU, cu o menţiune specială pentru portarul Somogyi Edina, care a avut numeroase intervenţii în situaţie de "unu la unu" cu adversarul, extremele Hlinca si Codrea, dar şi pentru Aura Cristoaica, sigură la aruncările de la 7 metri.

După seria victorioasă, gruparea orădeană a urcat pe locul 5,cu 18 puncte, după CSM Slatina, CSU Reşiţa - 30 puncte; Minaur Baia Mare - 27 puncte şi Mureşul Târgu Mureş - 21 puncte, dar înaintea altor şase echipe. " Faţă de anul trecut, când eram mereu aproape de rezultate pozitive, am învăţat cum să abordăm jocurile pe care le putem câştiga. Am reuşit să eliminăm din greşeli, am reuşit să ne maturizam.Aceste şase victorii legate, alaturi de sala plină de spectatori reprezintă satisfacţia supremă, ne fac să uitam de toate problemele care ne-au macinat şi ne dau încredere că putem ajunge tot mai sus. Mulţumesc tuturor care au avut şi au incredere în această echipă", a declarat antrenoarea Doina Ardelean.

Componenţa CSU CSM Oradea: Hlinca Elisabeta 8 goluri, Cristoaica Aurelia 7,  Codrea Georgiana 5, Put Ligia 2, Motogna Valeria 1, Vartic Georgeta 1, Pintea Crina, Mirca Bianca, Munteanu Irina, Pantea Madalina, Damian Mihaela, Damian Maria, Dezso Helga, Vrabie Cornelia, Somogyi Edina, Hercuţ Anamaria. Antrenori Doina şi Cristian Ardelean.

Tot în această etapă, prima din retur, s-au mai disputat partidele CSU Reşiţa - Sepsi Sfântu Gheorghe 35-22; CSM Slatina - Extrem Baia Mare 31-18; ACS Crişul Chişineu Criş - Naţional Braşov 26-31. CSU de Vest Timişoara, Dacia Mioveni, Minaur Baia Mare au avut rundă liberă.

Runda viitoare, orădencele vor juca în deplasare cu Extrem Baia Mare, ocupanta locului 6.