Cele patru partide contând pentru manşa tur a sferturilor de finală ale Cupei UEFA au oferit puţine goluri (doar opt), însă spectacolul n-a lipsit, chiar dacă acesta nu s-a ridicat la înălţimea celui oferit de sora mai mare a întrecerii, Champions League. Meciul cel mai spectaculos, în care au abundat ocaziile, a fost cel de la Glasgow, unde trupa lui Martin O`Neill a fost ţinută în şah de spaniolii "Submarinului Galben". Oaspeţii, veniţi din Intertoto, au deschis primii scorul, au ratat încă două şanse de a tranşa încă de pe acum problema calificării, dar cerbicia recunoscută a scoţienilor a fost răsplătită de reuşita golgeterului Larsson. Valencia şi-a respectat blazonul, reuşind să întoarcă rezultatul după pauză şi să ia o opţiune serioasă pentru semifinale. La Eindhoven, s-a jucat fotbal doar prima repriză, apoi ambele echipe s-au retras în defensivă, preocupate doar să nu primească gol. Totuşi, prima şansă le aparţine elevilor lui Sir Bobby Robson, extrem de puternici atunci când joacă în faţa propriilor suporteri. La fel ca şi concitadina sa, umilită de un fascinant "Super Depor", Internazionale a confirmat regresul echipelor italiene din această primăvară, pierzând partida de la Marseille, dar italienii pot fi mulţumiţi că au scăpat destul de ieftin, dacă contabilizăm marile ocazii irosite de francezi. Girondins Bordeaux - FC Valencia 1-2 Au marcat: Reira `18 / Baraja `75, Rufete `88 PSV Eindhoven - Newcastle United 1-1 Au marcat: Kezman `15 / Jenas `45+4 Celtic Glasgow - Villarreal 1-1 Au marcat: Larsson `64 / Josico `10 Olympique Marseille - Internazionale Milano 1-0 A marcat: Drogba `46 Manşa secundă a sferturilor de finală ale Cupei UEFA se va disputa pe 14 aprilie.