Armătura Zalău - FC Oradea 3-1(1-0) Stadion: Armătura Spectatori: aproximativ 1.000 Marcatori: Gigi Gorga `44, `54, C. Sabău `75 / Stan `50 Remarcaţi: Gigi Gorga / - Cartonaşe galbene: Cornaci `50, Cozma `60 / Dianu `34, M.Popa `89 Armătura: Lăzăreanu - Munteanu, C. Mureşan, Bâcnean - M. Cozma, Cl. Mutu (`72 Mândru), C. Sabău, Gigi Gorga (`85 Timoce) Cornaci - Ignat, Zoicaş (`88 Ciuclean) . Rezerve neutilizate: Noţigan, Pop, Bumbuţ, Unguruşan. Antrenor principal: Leo Grozavu FCO: Vâtcă - M. Popa, Lupuţ (`46 Bălaşa), Dianu - Berdea (`65 Stoican), Georgiu, Fele, Tudor, Lungan - Oprea (`46 Stan), Cl. Balaci. Rezerve neutilizate: Mindileac, Neaga. Antrenor principal: Marian Bondrea Arbitri: Ovidiu Haţegan (Arad) - la centru, Nagy Miklos şi Szabo Gero (ambii din Cluj-Napoca). Observator FRF: Szilagy Ştefan (Satu Mare). De regulă, Cupa României este competiţia în care surprizele de tot felul nu lipsesc. La prima vedere şi rezultatul acestui meci poate fi catalogat ca surprinzător, dacă ne gândim la statutul celor două combatante. Însă, dacă ţinem cont că orădenii au anunţat că-şi focalizează atenţia doar spre campionat, lucrurile stau oarecum altfel. Din acest motiv, antrenorul Marian Bondrea şi-a permis să înceapă partida de la Zalău cu o formulă de echipă din care au lipsit mai multe piese de bază. În astfel de condiţii, formaţia orădeană a fost o pradă uşoară pentru un adversar destul de incomod, redutabil în meciurile de pe teren propriu. Jocul avântat al zălăuanilor i-a surprins deseori pe oaspeţi, însă golul a venit de-abia spre finalul primei reprize. Pe lângă reuşita lui Gorga din minutul 44, gazdele au mai trecut încă de trei-patru pe lângă gol, în timp ce "roş-albaştrii" au avut o singură ocazie mai clară prin Fele, care, din 12 metri, a tras în Lăzăreanu. Pe fondul schimbărilor efectuate la pauză, bihorenii au început mai bine partea secundă şi nou intratul Stan a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap. N-a fost decât un simplu foc de paie pentru că erorile şi nesincronizările şi-au făcut loc în jocul echipei noastre şi, imediat, Armătura a revenit în avantaj, graţie aceluiaşi Gorga. Tot fotbaliştii gazdă au fost mai prezenţi în joc şi, ca o consecinţă a acestui fapt, au mai marcat o dată, cu un sfert de oră înainte de final prin C. Sabău, gol care a consfinţit scorul final. Gruparea orădeană a irosit posibilitatea de a reduce diferenţa în ultimul minut, când Stan a ratat singur cu portarul. Aşadar, FC Oradea părăseşte prematur Cupa României, dar, dincolo de dezinteresul declarat faţă de această întrecere, prestaţia cenuşie a echipei ar trebui să ofere conducerii tehnice suficiente motive de reflecţie.