Călin Laza şi Hal?sz Francisc, doi tineri împătimiţi ai "Reginei Sporturilor", au participat la selecţia de cros organizată la Băile Felix, concurând la proba de juniori, pe distanţa de 4.000 m. Cei doi tineri, în vârstă de 18 ani, sunt elevi la CN "Samuil Vulcan" din oraşul de pe Crişul Negru, fiind pregătiţi de antrenoarea Florina Fărcuţ. Laza şi Hal?sz au fost singurii atleţi bihoreni care au luat startul în cadrul întrecerilor găzduite de pista olimpică din pădurea Băile Felix. ?Distanţa a fost lungă pentru noi, deoarece ne pregătim mai mult pe 800, respectiv 1500 m. Consider, totuşi, că această participare a fost o experienţă utilă pentru mine?, a declarat Hal?sz, care a terminat cursa juniorilor în cadrul plutonului, în timp ce colegul său Laza a fost nevoit să abandoneze cursa din cauza unei accidentări. Tatăl atletului este şi el practicant al crosului, participând la câteva concursuri de veterani. "La început l-am însoţit cu bicicleta, mai apoi pe jos, pe fiul meu în timpul alergării, pentru a mai alunga din monotonia antrenamentelor. Am observat că rezist la alergare şi m-am decis să particip şi eu la câteva crosuri", a spus Hal?sz Francisc sr. Cei doi s-au remarcat şi la crosul organizat în cadrul "Toamnei orădene", când s-au clasat pe locurile secunde ale întrecerilor de juniori, respectiv veterani.