Echipa pregătită de Cristian Lupuţ se întoarce acasă neînvinsă după a doua deplasare consecutivă în judeţul Ilfov. „Luceferii” au terminat la egalitate 0-0 (0-0) duelul cu CS Afumaţi jucat în deschiderea etapei a 21-a din Liga a II-a, ultima din acest an.

Fiecare dintre cele două echipe au irosit şanse importante de a marca într-un joc desfăşurat pe un teren destul de greu. Raportul ocaziilor mari de a înscrie a fost de 3-2 în favoarea orădenilor. Coordonatorul de joc Paul Păcurar s-a aflat primul în faţa deschiderii scorului, în minutul 40, atunci când a scăpat singur cu portarul gazdelor, dar l-a luat la ţintă în cea mai mare ocazie a meciului. Acelaşi Păcurar, în minutul 56, a centrat excelent din lovitură liberă dar „capul” trimis de Nogo a trecut pe lângă poartă. La faza următoare a fost rândul ilfovenilor să treacă pe lângă deschiderea scorului, dar Tudorache, în duel unu la unu cu portarul Eduard Pap, nu a reuşit să finalizeze. Acelaşi mijlocaş de la CS Afumaţi s-a aflat în poziţie de a înscrie, în minutul 75 când, după o combinaţie cu Vlada, a şutat la poartă, dar Pap a reţinut fără probleme. La distanţă de 7 minute Salif Nogo s-a accidentat, Cristian Lupuţ decizând să-l retragă în defensivă pe Sergiu Arnăutu pentru a acoperi ieşirea fundaşului din Burkina Faso. Chiar şi în aceste condiţii, golgheterul bihorenilor a fost aproape să marcheze în minutul 86 însă lovitura sa de cap a trecut pe lângă poartă. Aşadar remiză albă şi un punct obţinut de bihoreni care îi ajută să urce o poziţie în clasament. Rezultat oarecum aşteptat în faţa unei echipe care nu traversează cea mai bună formă (venea după două înfrângeri consecutive) şi care a remizat de trei ori în cele 8 partide susţinute pe teren propriu.

Campioana României, următorul adversar

Pentru echipa patronată de Ioan Blidaru urmează un meci de gală, joi, 15 decembrie, de la ora 13.30 pe Stadionul Iuliu Bodola, din Oradea, atunci când va înfrunta campioana României şi singura echipă românească calificată în „primăvara” europeană, Astra Giurgiu. La partida care va conta pentru optimile Cupei României intrarea spectatorilor va fi liberă cu excepţia tribunei oficiale, unde accesul se va face doar pe bază de invitaţii.

Celelalte partide din cadrul etapei a 21-a care se dispută astăzi şi mâine sunt: Juventus Bucureşti - FC Braşov, Olimpia Satu Mare - CS Mioveni, Dunărea Călăraşi - Metalul Reşiţa, CS Baloteşti - Chindia Târgovişte (toate astăzi de la ora 11.00), ASU Poli Timişoara - CSM Râmnicu Vâlcea (astăzi, ora 13.00), UTA - Foresta Suceava (mâine, ora 11.00). Academica Clinceni şi Sepsi Sfântu Gheorghe vor sta. Meciul Unirea Tărlungeni - Dacia Unirea Brăila nu se dispută deoarece echipa gazdă a anunţat FRF că nu poate organiza acest joc.

CS Afumaţi: Obretin - Robicek, Buzea, Patriche, Covalschi - Pivniceru, Olariu - Şt. Vasile, Tudorache (87 Costache), Petculescu (56 Verdeş) - M. Vlada.

Antrenor: Vasile Neagu.

Luceafărul Oradea: Pap - Balea, Nogo (82 Feher), Hlinca, Ban - Bedea -  Roşu, Ţegle, Păcurar (90+3 Balla), Cigan (72 Zs. Lukacs) - Arnăutu.

Antrenor: Cristian Lupuţ.

Clasament

1. Juventus Bucureşti       18      13      3        2        32-6   42

2. FC Braşov         18      11      5        2        30-15 38

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

18. Metalul Reşiţa  18      3        1        14      18-40 10

* Primele două clasate promovează direct, iar locul 3 va juca baraj cu ocupanta poziţiei 12 din Liga I.

** Echipele de pe locurile 16-18 vor retrograda.