Echipa de handbal masculin CSM Oradea a disputat două jocuri amicale în compania echipei de Liga Naţională CSM Satu Mare. Chiar dacă ambele întâlniri s-au desfăşurat sub semnul echilibrului, victoria a surâs oaspeţilor, dar în cel de-al doilea joc norocul sătmărenilor a înclinat decisiv balanţa victoriei.

Profitând de faptul că atât Liga Naţională, cât şi Divizia A sunt întrerupte, din motive diferite e adevărat, conducerile tehnice ale celor două grupări au decis să dispute două partide de verificare. În primul meci, disputat joi seara, oaspeţii au fost mai mult la cârma jocului, dar şi replica gazdelor s-a ridicat în dese rânduri la nivelul prestaţiei formaţiei de prima ligă. Deşi lipsită de aportul câtorva jucători de bază (Simeria, Roauă, Iştoc sunt gripaţi), echipa pregătită de Sebastian Tudor a fost adesea egala partenerei sale de joc, iar uneori chiar peste aceasta. Cu mai multă experienţă şi având în lot câţiva jucători valoroşi, echipa sătmăreană a reuşit să se desprindă pe final şi să se impună la o diferenţă de cinci goluri (38-33). Al doilea joc, desfăşurat vineri dimineaţa, a fost mult mai animat şi mai spectaculos, niciuna dintre combatante nereuşind să se desprindă decisiv pe tabelă. Oaspeţii au început în forţă, conducând cu trei goluri după cinci minute, dar orădenii au revenit uimitor şi, graţie paradelor de excepţie ale lui Leu, dar şi jocului inteligent şi eficient în apărare al lui Munea, Taşcă şi Mateiaş, precum şi eficienţei deosebite manifestate în ofensivă de Ferenţ, au echilibrat disputa, iar gazdele au trecut chiar la conducere (8-7 în minutul 12). Până la pauză, s-a mers cap la cap, pe rând ambele echipe trecând la conducere, dar nu la mai mult de un gol. Şi mitanul al doilea s-a desfăşurat pe aceleaşi coordonate, cu cele două echipe alternând la conducere, ambele oferind un handbal spectaculos şi plăcut ochiului. Chiar dacă au fost amicale, ambele jocuri au demonstrat creşterea echipei orădene, plusul câştigat de aceasta sub mandatul antrenorului Sebi Tudor, siguranţa în defensivă şi un mai mare apetit ofensiv, toate acestea datorându-se jucătorilor, dar şi tehnicianului care a ştiut cum să-i pună în valoare, să le folosească la maximum calităţile pe postul pe care dau randament maxim. Vinerea viitoare, echipa orădeană va disputa pe teren propriu primul joc din returul I, cu principala urmăritoare, Potaisa Turda.

CSM Oradea - CSM Satu Mare 35-37 (19-19)

CSM: Leu - Munea 4, Taşcă 4, Mateaş 8, Manea, Halmagy 7, Ferenţ 8, Oşvat 1, Maxim 3. Antrenor: Sebastian Tudor